Petak 04.02.2011.
19:25
N. Nenković - Vesti

Pacijenti cvokoću na operacionom stolu

Hladnoća najgora za pacijente
 

Radijatori se, doduše, smlače po sat vremena ujutru i popodne, ali tek toliko da instalacije ne popucaju od mraza.

Lekar raspoređen na mesto vrtlara


Lekari i bolničko osoblje od kojih smo pokušali da čujemo komentar o zbivanjima u zdravstvenom centru, nisu bili raspoloženi da daju izjave. U sindikatu kažu da to nije čudno jer ljudi strahuju od odmazde i gubitka posla. Mnoge bundžije loše su prošli, a sindikalni lider Slavoljub Milanović opisuje svoj slučaj:
- Zbog otvorenog pisma koje sam uputio na brojne adrese opisujući loše stanje i zloupotrebe u zdravstvenom centru, nezakonito sam dobio otkaz - kaže Milanović.- Sudski sam vraćen na posao, ali sam ubrzo sa mesta vozača raspoređen za vrtlara.

Brojni pacijenti, pogotovu stariji ljudi, beže na kućno lečenje jer ne mogu da podnesu ciču, a oni koji su primorani da ostanu, pokrivaju se sa nekoliko ćebeta i čime sve stignu da bi pregurali ledene noći. Mnogima familija od kuće donosi topliju odeću, a uprkos zabrani, na odeljenja se masovno švercuju grejalice.

Električna instalacija u vremešnoj bolnici opterećena je do "usijanja", pa se strahuje da bi sistem mogao svakog časa da "crkne".


- Najteže je na hirurškom odeljenju gde su u operacionu salu unete peći - ogorčen je Slavoljub Milanović, predsednik bolničkog Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti. - Rade se samo najhitnije intervencije, a ono što lekare i bolesnike najviše brine je činjenica da niko zvanično ne kaže kada će grejanje biti normalizovano.


Po podacima sindikalaca, na zalihama ima samo šest-sedam tona mazuta, a dnevno je potrebno 1.000 litara goriva. Zbog dugovanja, bolnički račun je u blokadi i mala je verovatnoća da će uskoro biti para da se napuni cisterna kotlarnice od stotinu tona i pregura zima.


- Za sve je krivo rukovodstvo na čelu sa direktorom dr Mikicom Vidojevićem jer se državne pare koje stižu u bolnicu već duže rasipaju i troše nenamenski - optužuje Milanović čiji sindikat je poslednjih godina podneo na desetine raznih prijava i pritužbi na rad čelnika knjaževačkog zdravstvenog centra.

Nema grejanja za bolesnike
 

- Direktor je primio četrdesetak radnika koje nije prijavio fondu, pa za njihove plate ne stiže novac iz budžeta. Koverti se pune prelivanjem para od grejanja, ali i iz drugih izvora. Zato se lekarima i osoblju ne isplaćuju naknade za prekovremeni rad, putni troškovi, dežurstva, porodiljska bolovanja...

Sindikalci pisali i Tadiću


Iako je u knjaževačkom zdravstvu crno da crnje ne može biti, direktoru bolnice, dodaju u sindikatu, ne ide loše. Za četiri godine mandata stekao je, po njihovom saznanju, popriličnu imovinu. Celog prošlog leta nadzirao je radove na obnovi jedne kuće u centru Knjaževca, a odnedavno se vozi luksuznim automobilom. Sindikalci sumnjaju da to sve nije mogao da stekne od plate, pa su presavili tabak i uputili dopis budžetskoj inspekciji, Kancelariji zaštitnika ljudskih prava, kabinetu predsednika Borisa Tadića i Ministarstvu zdravlja, zahtevajući da se utvrdi da li ova imovina pripada direktoru Vidojeviću i na koji način je on došao do tolikih para. On je odmah uzvratio krivičnom prijavom protiv petoro potpisnika optužujući ih za klevetu.


Ali, to nije jedini primer nedomaćinskog gazdovanja i zloupotreba službenog položaja, navode u sindikatu. Nadzorni odbor koji bi trebalo da kontrološe finansije, godinama se i ne sastaje, pa bolnička vrhuška radi šta hoće. Kad im se prohte idu na službene puteve, posećuje seminare "nabijaju"dnevnice.

Najsvežiji je primer Ljubinke Ristić, šefa računovodstva, navodi Milanović. Ona je službenim kolima nedavno bila na seminaru na Zlatiboru. Skup je trajao zvanično tri, ali šefica je ostala celih pet dana, mada niko ne zna zbog čega je produžila "usavršavanje".

Sindikalni lider navodi da zaposleni u zdravstvenom centru već dugo ukazuju na takav javašluk, ali njihovi apeli, molbe, žalbe i tužbe završavaju u fiokama. Ne vrede ni krivične prijave javnom tužilaštvu koje je na inicijativu sindikata podnela policija.
- Za poslednjih godinu i po dana, podneto je osamdesetak tužbi Apelacionom sudu u Zaječaru i Osnovnom sudu u Knjaževcu - ogorčeno kaže Milanović.


- Ovi predmeti se razmatraju "puževskom" brzinom. Ako se i donese odluka protiv direktora i rukovodstva bolnice, oni se žale, pa se spor ponovo oteže mesecima i godinama.

Direktor odsutan


Direktora dr Mikicu Vidojevića poslednjih dana je teško naći. Ne javlja se na službeni mobilni telefon, a u dva navrata nismo uspeli da ga zateknemo u kancelariji jer je "upravo izašao" ili je na "službenom putu". Sekretarica nam je ljubazno saopštila da ne zna kada će direktor vratiti. Dodala je da pretpostavlja da zbog brojnih obaveza direktor nije stigao da nam se javi na ostavljeni broj mobilnog telefona. 


Brojni lekari i sestre tuže bolnicu za neisplaćena dežurstva, putne troškove, rad nedeljom i praznikom. Na desetine hiljada evra potražuju radnici primljeni na određeno vreme. Mnogima bolnica uprkos zaključenim ugovorima , nije platila ni dinar. Neki džabe rade po godinu-dve verujući u obećanja da će biti zaposleni za stalno, ali kada im "pukne film" traže i dobijaju obeštećenje po nalogu suda.

Zbog tih isplata, rasipanja i dugovanja dobavljačima, prošle godine račun zdravstvenog centra bio je pedesetak dana u blokadi, a i sada je "zamrznut" zbog potraživanja od pola miliona dinara. 

2024 © - Vesti online