Seoska škola sa sve više đaka!
Zahvaljujući podršci opštine Čajetina, pored poboljšanja putne mreže izgrađena je i nova seoska škola koja je 1995. prestala da radi, ali je oživela pre tri godine.
A umesto smanjenja, narednih godina očekuje se sve veći broj đaka. Različite generacije, koje uče pod istim krovom, imaju i različita interesovanja.
"Najviše volim engleski, matematiku i prirodu i društvo", kaže jedan osnovac. Drugi želi "da igra badmiton i kompjuter". A jedan predškolac jednostavno najviše sviđa da se igra.
Učiteljica Nataša Todorović kaže da ovako kombinovana odeljenja i manji broj đaka imaju određenu prednost u edukaciji dece.
"Uz dobru organizaciju sve to može da se lepo organizuje i postigne. Oni se tu međusobno dopunjuju, mlađi uče od starijih. Tako da kroz zajednički rad uspevamo da savladamo nastavne sadržaje", kaže Todorovićeva.
Predsednik mesne zajednice Milijan Aćimović kaže da je sve više mladih koji su odlučili da svoju budućnost grade upravo u svom selu, a to je i razlog što je ugašena škola ponovo oživela.
"Devedesetpete je bilo jedno. Tada je škola prestala da radi. Onda smo krenuli sa četvoro, sad imamo sedmoro, dogodine će biti devetoro i tako se u par narednih godina povećava", kaže Aćimović.
Žitelji ovih krajeva nisu iznenađeni što sve više ljudi naseljava Beograd. Kada bi se veća pažnja posvetila stvaranju dobrih uslova za život u manjim sredinama, a pogotovo selima, sigurno je da bi ponovo oživele mnoge seoske škole.
Oni smatraju da je i to moguće u Srbiji, samo kada bi se razmišljalo više ekonomski, a manje stranački.