Nedelja 30.01.2011.
16:25 >> 17:14h
Beta

Tunis: Vratio se islamski lider posle 20 godina

Ganuči pre bekstva iz Tunisa

Ganučijeve pristalice okupile su se u holu za dolaske na aerodromu u Tunisu, noseći transparente na kojima je pisalo "ne ekstremizmu, da umerenom islamu" i "ne strahu od islama".


Grupa od oko 12 sekularista nosila je transparente na kojima je pisalo "ne islamizmu, ne teokratiji, ne šerijatu i ne gluposti", javile su agencije.

Ganuči je jutros krenuo iz Londona za Tunis, pošto je predsednik Zin Bin Abidin Ben Ali svrgnut u narodnoj pobuni sredinom januara posle 23 godine na vlasti. Ben Ali se nemilosrdno obračunavao sa islamistima početkom 1990-ih godina.

Rašed Ganuči, sada skoro 70-godišnjak, osnovao je ekstremni muslimanski pokret Enahda (Renesansa na arapskom) 1981. godine. Portparol njegovog pokreta rekao je da Ganučijev povratak neće biti "trijumfalan" i da on samo želi da se vrati kao "slobodan čovek".

Stotine ljudi dočekalo ganučija na aerodromu

Ipak, pre polaska iz Londona Ganuči nije izgledao kao da ga ne interesuje politika, navodi Frans pres.

"Još uvek sam vođa svoje partije. Ako budu organizovani slobodni i pošteni izbori, parlamentarni, ne predsednički, Enahda će na njima učestvovati", rekao je Ganuči.

Ganuči je dosta kritičan o situaciji u Tunisu posle pada Ben Alija, i njegovog bekstva iz zemlje 14. januara. "Vlada određena konfuzija. Prelazna vlada menja ministre svaki dan, nije stabilna i njena ovlašćenja još nisu jasna" rekao je Ganuči i
založiio se za formiranje vlade nacionalnog jedinstva.

Međutim, kako primećuje agencija Frans pres, prelazna vlada je proglašenjem opšte amnestije 20. januara omogućila da se Ganuči vrati u zemlju. Odluka prelazne vlade još nije potvrđena u parlamentu, u kome dominira stranka svrgnutog tuniskog predsednika, ali se ne očekuje da će to biti prepreka za povratak Ganučija.

U Tunisu mnogi zaziru od povratka ovog islamističkog vođe, dok je on ranije dao uveravanja da je za umeren oblik islama i da se ne zalaže za strogu primenu islamskih zakona.

Tunišanke ne žele da im se oduzmu prava i žive po Šerijatu

Uoči njegovog odlaska iz Britanije stotine žena protestovale su u Tunisu braneći emancipaciju koju su stekle pre više od pola veka

"Tu smo da podržimo stečena ženska prava i da izbegnemo svako vraćanje unazad, da kažemo da nismo spremne da pregovaramo o našoj slobodi sa islamistima", rekla je advokatica Amel Betaib.

Ganuči je osnovao Enahdu po ugledu na egipatski pokret "Muslimanska braća", i kaže da danas on predstavlja umeren islam blizak turskoj partiji AKP. Režim Ben Alija na početku je tolerisao Ganučijev pokret, ali je protiv njegovih pristalica počela represija posle izbora 1989. kada su liste koje Ganuči podržava osvojile najmaje 17 odsto glasova.

Oko 30.000 aktivista i pristalica ove islamističke struje uhapšeno je tokom 1990-ih. Ganuči je tada napustio Tunis. Otišap je prvo za Alžir, a potom u
London. On je 1992. godine u Tunisu u odsustvu osuđen na doživotni zatvor zbog kovanja zavere protiv predsednika.

2024 © - Vesti online