I stražnjica je mera duše
Ako ste se milošću monarha zatekli na prijemu u palati, a vašu leptir mašnu zakopčali metalnom kopčom, umesto engleskom tradicionalnom trakom, što kraljica primeti i sa 20 koraka udaljenosti, izgubili ste sve njene simpatije i sledeće godine nećete biti na spisku zvanica. Tim malim gafom ste pokazali da niste izvorni engleski džentlmen dostojan kraljevskog glamura.
Ako ste već dobili počast da ručate za kraljevskom trpezom, gledajte da ne otežete sa jelom. Kraljičini poslužitelji drže se striktnog protokola da dižu ispred vas tanjire, pojeli vi obrok ili ne, čim princ Filip, kraljičin suprug, poznat po tome što gotovo guta hranu, isprazni svoj tanjir. Konobari se samo drže ustaljenog reda svakodnevnog života u palati, koji se odvija po strogim pravilima i u tačno određenom ritmu.
Ako je za utehu, ni sveštenici nisu oslobođeni protokola. Na službama kojima prisustvuje kraljevski par, sveštenicima je diskretno preneto da ne otežu sa propovedima i da nijedna ne sme da traje duže od 12 minuta. Princ Filip, posebno, ne voli duge govorancije i odavno je poznat po jednoj pritužbi kad se propoved odužila: "Duša ne može da apsorbuje ono što stražnjica ne može da podnese".
Grudni koš lakeja
Kraljevska kuća u Britaniji uživa dosta simpatija - kraljica posebno, zbog njene diskrecije, skromnosti, štedljivosti, a i nemešanja u poslove parlamenta i vlade.
Ona dobija više od 1.000 pisama mesečno. Pisma otvara poverljivo osoblje u poštanskoj stanici Bakingamske palate, izuzev onih koja su označena inicijalima na levom donjem uglu koverte, što je znak da se radi o prijateljima kraljice. Ta pisma otvara ona lično.
Elizabeta Druga je disciplinovana osoba, a utvrđeni red važi i u njenom odnosu sa ukućanima. Pred Božić rodbina dobija poziv da dođe u Sandringamski dvorac i to po striktnom redu dolaska. Poslednji, na sam Božić, stižu sin Čarls i negova supruga Kamila. Tu su i unuci, prinčevi Vilijam i Hari.
Božićne čestitke
Političari dobijaju jedno formalno "Elizabet R" (R: regina, kraljica); za bliske prijatelje potpis je samo Elizabet, a svima ostalim srećnicima koji su dospeli na kraljičinu listu, sledi samo pečat sa njenim inicijalima. |
Božićni pokloni izmenjuju se na čajanci uoči Božića. Kraljica je izdala naređenje da pokloni budu samo sitnice, što jeftiniji, to bolji. Takve kraljica deli o Božiću svom osoblju u svim palatama, a ima ih 330 na platnom spisku, plus 250 honoraraca.
Na sam Božić sve je u palati pod konac i po striktnom protokolu. U 11 sati ruča niži stalež - baštovani, sobarice, portiri; nešto viši sloj posluge - batleri, sekretari, službenici, ručaju jedan sat kasnije, a sama kraljevska porodica u 13.15 časova.
Uveče, posle božićne večere, sledi porodična, krajnje formalna sedeljka, muškarci u tamnim odelima, žene u dugim haljinama i sa dijademama.
Rodbina se pored kamina igra zagonetki i skrivalica do ponoći i nikome nije dozvoljeno da ode na spavanje dok se kraljica ne povuče. Posluga i poslužitelji na božićnoj večeri su posebno odabrani.
Inače, svi kraljičini lakeji moraju da budu nešto viši od metar i osamdeset, sa obimom grudi od 131 centimetara kako bi mogli da se uvuku u već postojeće uniforme, od kojih neke datiraju još od pre sto godina.
Kraljici nije prirasla za srce Bakingamska palata u Londonu, smeštena usred gradske vreve mada odvojena visokim zidom i parkom Sent Džejms. Prednost Bakingama je njegova bezbednost.
Od palate vodi podzemni tunel kojim kraljevska porodica može brzo da se evakuiše u slučaju opasnosti. Tunel je povezan sa podzemnom stanicom metroa na Pikadiliju odakle vodi direktna linija do aerodroma Hitrou. Ispod same Palate je kompletno opremljen armirani bunker koji može da odoli i atomskom udaru.
Kraljevski par putuje između dvoraca, od Londona do Edinburga u Škotskoj, u sedam kraljevskih limuzina - pet rols-rojsova i dva dajmlera.
Klozetska sedalica
|
Sedišta limuzina su podignuta za 10 centimetara da bi publika bolje mogla da vidi kraljevski par.
Na podovima kola su skupoceni tepisi bledoplave boje. Neke od ovih četvorotočkaša lično je odabrala sama kraljica koja važi za dobrog poznavaoca automobila.
Daleke 1945. današnja kraljica bila je službenik u Teritorijalnoj transportnoj službi i, kako piše poznavalac kraljevskih prilika Brajan Hoj u knjizi "Kraljevske mušice", ona tvrdi da još može, ako zatreba, sama da promeni karburator na trotonskom kamionu.
Molba da vide oca
Prostakluk s kučićima
|
Jedna od kraljičinih mušica je da svake godine kad se u aprilu seli iz Bakingama u Vindzor, pozove na doručak dvadesetak odabranih gostiju, ali među njima ne mogu da budu "partneri istog pola".
To baš i nije u političkom trendu na Ostrvu, ali kraljevska se ne poriče, a kraljica nikome ne dozvoljava da se meša u to koga će pozvati u svoju kuću.
U domu kraljice Elizabete Druge, striktnog reda, discipline i protokola nisu pošteđena čak ni njena deca. Kad su kraljica i suprug u Bakingamskoj palati, sva deca, uključujući i prestolonaslednika Čarlsa, moraju da traže od privatnog sekretara vojvode od Edinburga da ih otac primi. Ako je odgovor pozitivan, sastanak se unosi u program poseta.
Pre nego što deca uđu kod oca, livrejisani sekretar najavljuje dolazak: "Vaše kraljevsko visočanstvo, da li dozvoljavate da uđe Njegovo kraljevsko visočanstvo, princ....". Deca kod oca ulaze obavezno uz duboki reverans na vratima, kome su ih učile guvernante "još pre nego što su prohodali".
Usisavanje unazad
|
I na kraju, jedna od malih tajni kraljevske kuće Vindzor je da Njeno kraljevsko veličanstvo Elizabeta Druga ima na svim svojim noćnim stolićima radio-aparat marke roberts (ne podnosi televiziju) i da ujutro redovno sluša Radio BBC-4. To je utoliko zanimljivo što i sastavljač ove priče ima pored sebe na noćnom stočiću radio-aparat iste marke i što, takođe, redovno sluša Radio BBC-4. Ko zna, možda u tome ima nešto.