Petak 21.01.2011.
14:05
D. Dekić - Vesti

Zorica Tomić spiskala 84.000 evra

Ambasadorka pri UNESCO košta Srbiju 84 hiljada evra godišnje
 
Iako je afera "dupleks" za džep građana Srbije mesečno teška 7.000 evra, danima punila stranice štampe, Vlada Srbije, koja je na predlog Ministarstva spoljnih poslova aminovala njen skupoceni smeštaj, nije odustala od odluke koja je zaživela 15. novembra 2009. i do isteka dvogodišnjeg ugovora Srbiju će koštati blizu 170.000 evra.
 

Ambasadorkin izbor luksuza je, prema nezvaničnim saznanjima, pokušao da spreči potpredsednik Vlade Božidar Đelić koji dobro poznaje prilike u francuskoj prestonici, gde je neko vreme i živeo. Međutim, njegova intervenicija bila je kratkog daha jer je Tomićeva intervenisala i Vlada je taj zahtev prihvatila.

Voli fotelje
 

Imenovanje Zorice Tomić na diplomatsku funkciju mnogi vezuju za bliskost s predsednikom Srbije s kojim je, navodno, na pragu studentskih dana bila u kratkoj emotivnoj vezi.

 

U političkim krugovima se čulo da je 2008. lobirala da postane ministar kulture, ali je Demokratska stranka taj resor prepustila partnerima u G17 plus.

 

Kad se diplomatska ujdurma razotkrila, vlast ne samo da je ignorisala negativnu reakciju javnosti, već je krajem jula prošle godine Zoricu Tomić oslobodila dužnosti predsednika nacionalne Komisije za saradnju sa Uneskom i ponovo šokirala građane koji nisu ni znali da ambasadorka iz pariske fotelje rukovodi državnim telom u Beogradu.
 

Kad je reč o doprinosu Zorice Tomić u zaštiti srpskih kulturnih dobara, u Srbiji je medijski odjeknula jedino vest da je leta prošle godine, o trošku države, putovala u Brazil na sednicu Komiteta za zaštitu svetske kulturne baštine i boravak u zemlji karioka produžila dva dana po završetku zasedanja.

Prozvana je i zbog kršenja zakona, jer Agenciji za borbu protiv korupcije nije prijavila korišćenje rezidencije u Parizu.
 

Rasipništvo bez pokrića


Koliko je rasipništvo ambasadorke, dovoljno govori činjenica da je Srbija je pre desetak godina za rezidenciju od 100 kvadrata blizu Ajfelove kule plaćala 3.870 evra. Pre postavljenja Zorice Tomić, Srbija nije plaćala zakup rezidencije jer je pokojni ambasador Dragoljub Najman, koji je za svogamandata smestio pet srpskih spomenika na listu svetske baštine, imao svoj stan u Parizu.

2024 © - Vesti online