Ovako nije bilo ni u vreme Miloševića
Ranka Savić: Ovako loše nije bilo ni devedesetih!
Broj nezaposlenih u Srbiji je dostigao istorijski maksimum. Prema podacima Republičkog zavoda za razvoj u Srbiji je nezaposleno više od milion ljudi.
- Ovo je katastrofa. Ovako težak položaj radnika nije bio ni u vreme Miloševićeve vladavine. Srbija je sa više od 650.000 ljudi koji žive ispod granice siromaštva dovedena na prosjački štap - kaže predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata.
Smatrate da je država na ivici katastrofe?
- Da, ne želim da se vrati vreme anarhije, kakvo je bilo u vreme vlasti Slobodana Miloševića. Međutim, mora se reći da iako su zarade bile male, niko u vreme Miloševića nije bio gladan. Sada država na siromašenim podanicima trenira strogoću. Prvo moraš da platiš komunalije, struju, PDV, država zida akcizu na akcizu, a o pravu radnika da primi zarađenu platu niko ne haje niti kažnjava poslodavce. Pri tom državni funkcioneri primaju plate i po 500.000 dinara, rasipaju se, a sirotinje se sete samo pred izbore.
Možda im ta sirotinja više neće verovati?
- Političari žive daleko od realnosti, a radnici, na primer oni u Jumku, primaju platu od 6.000 do 7.000 dinara. Nedavno me u preduzeću gde radnici ne primaju platu tri meseca jedan od njih zamolio da pitam direktora da li može da ponese jednu veknu hleba kući, za decu. Za uzvrat, on ne bi jeo predviđeni obrok u firmi. E, to bi naša vlast trebalo da vidi.
Očito je da neće da vidi?
- Na sva usta pričaju kako čine sve da ublaže posledice krize, a samo od kraja 2008. godine bez posla je u Srbiji ostalo 140.000 ljudi. Nadam se da će građani ovog puta dobro razmisliti pre nego što nekome daju svoj glas.
Iz Nacionalne službe za zapošljavanje poručuju da će davanjem podsticaja investitorima uticati na smanjenje nezaposlenosti?
- Sve to lepo zvuči, ali ako investitorima dajete od 3.000 do 5.000 evra po novom radnom mestu niste ništa učinili. Ovoj zemlji su potrebni investitori koji će uneti svež kapital, a ne ulagači poput Fijata, gde su radna mesta otvarana zahvaljujući parama poreskih obveznika. To ničemu ne vodi.
Kakvu situaciju očekujete u ovoj godini?
- Još goru nego lane. Doduše, ove godine ćemo prodati Telekom, pa ćemo zakrpiti neke rupe, ali će glavnina otići na predizborne aktivnosti, jer ovo je predizborna godina.
Slede novi otkazi
Generalno, broj zaposlenih se i dalje smanjuje, a najviše su pogođeni građevina, tekstilna industrija i metalski sektor, kao i manji preduzetnici i zanatlije. Čak i banke i velike telekomunikacione firme zatvaraju neka radna mesta, upozorava Unija poslodavaca. |