Irak: Priča iz 1001 noći
Na mestu gde se nalazio grad Ur, glavni grad iz perioda sumerske civilizacije, Iračani vode borbu s vremenom, lopovima, prirodnim nepogodama i drugim problemima modernog života.
Nadaju se da će projekat Vavilon, čiji se viseći vrtovi smatraju jednim od sedam svetskih čuda antičkog perioda, pomoći u renoviranju i drugih iračkih arheoloških lokacija, a onda i privući što više naučnika i turista, objavili su svetski mediji.
"Vavilon koristimo kao laboratoriju za sticanje veština", objašnjava Džef Alen iz Vorld Monjuments Fonda, koji zajedno s Iračanima radi na zaštiti svetske baštine.
Iako Vavilon ovoj zemlji opustošenoj ratnim konfliktima možda i nije prioritet, od velikog značaja je počinjanje s radom na toj lokaciji upravo zbog njene globalne slave i značaja za Iračane.
Vavilon se pod imenom Babel spominje i u Starom i u Novom zavjetu. Iračka vlada je objavila da je u periodu od 2009. do 2010. ovo mjesto posetilo 165 turista iz 16 zemalja. Njihova istrajnost u želji da tamo odu uprkos opasnostima dokazuje da Irak kao turistička destinacija ima potencijal.
Stejt Dipartment upozorava da su brojne grupe pobunjenika i dalje aktivne širom Iraka, pa ne preporučuju odlazak tamo ukoliko to zaista nije neophodno.
Jedan od problema arheologa su i građevine koje su na tom mestu nikle u vreme vladavine Sadama Huseina, poput masivne palate, čije će uklanjanje koštati nekoliko miliona dolara.
Zasad su radnici fokusirani na dve građevine - Ištarinu kapiju i hram Nabu ša Hare.