Ponedeljak 17.01.2011.
17:26
Vestionline

Bez rasprave o Martijevom izveštaju

Neće pred Evropski parlament: Dik Marti čeka zvaničnu potvrdu
 


Kako je ranije saopšteno iz Saveta Evrope, Marti je prihvatio da se obrati članovima Komiteta EP, ali tek pošto izveštaj predoči Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope.


Marti će govoriti na Parlamentarnoj skupštini SE 25. januara, a naknadno će biti određeno kada će se obratiti članovima Komiteta EP za spoljne poslove u Strazburu, saopštilo je Odeljenje za medije te organizacije.


Prištinski list "Koha ditore" danas je objavio da u Komitetu za spoljnu politiku Evropskog parlamenta danas i sutra neće biti održana predviđena rasprava o izveštaju Martija, zbog njegove odluke da se ne pojavi u tom komitetu uz obrazloženje da mu je "agenda popunjena".


"Izvori iz EU kažu da je Marti po svemu sudeći izračunao da prvo sačeka da njegov izveštaj bude usvojen 25. januara na Parlamentarnoj Skupštini SE (koja nije organ EU) gde će imati pomoć Srbije i Rusije, a da nakon toga izađe u februaru pred Evropski parlament sa jačom pozicijom", piše prištinski dnevnik.

Saradnici Dika Martija su naveli da on ima poziv da se pojavi pred Evropskim parlamentom na zasedanju u februaru, naveo je list.

Evropski parlament glasa o SSP

Evropski parlament glasaće sutra o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, prenose beogradski mediji.

Evropski parlament

Kako je uoči odlaska u Strazbur rekao potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić, nema nikakve sumnje da će Evropski parlament ratifikovati ovaj sporazum.

Đelić je istakao da bi konsenzus oko tog pitanja trebalo bi da bude što je širi mogući, poput onog kakav je postojao kada je krajem 2009. godine ukinute vize za građane Srbije.


Evropska unija je odlučila da u junu 2010. godine otpočne proces ratifikacije sporazuma sa Srbijom i do sada je to učinilo 11 od 27 zemalja članica.
Prva je to učinila Španija 21. juna prošle godine.

Prvi ugovorni sporazum između Srbije i EU potpisali su 29. aprila 2008. godine u Luksemburgu potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić i tadašnji predsedavajući EU Dimitrij Rupel.

Sporazum je potpisan nakon dramatičnih pregovora u kojima su učestvovali srpski šef diplomatije Vuk Jeremić, visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana, evropski komesar za proširenje Oli Ren, te holandski šef diplomatije Maksim Ferhagen.

Solana i Ren su, naime, do duboko u noć pregovorali s Ferhagenom o pronalaženju rešenja kako bi bilo omogućeno potpisivanje SSP-a i isto vreme zadovoljen holandski stav o uslovljavanju početka primene povlastica iz Sporazuma punom saradnjom s Hagom. 

2024 © - Vesti online