Galuči: Kosmetu treba novo političko rešenje
"Šestočlana Kontakt grupa - sačinjena od zemalja Kvinte: SAD, Velike Britanije, Nemačke, Italije i Francuske, uz Rusiju - treba da sarađuje sa Beogradom u nalaženju političkog rešenja koje prihvata nezavisnost Kosmeta kao činjenicu, ali i koje priznaje srpske interese, uključujući ekonomiju i trgovinu, kao i pitanja koja se tiču crkve i srpske većine na severu", naveo je Galuči u autorskom tekstu objavljenom na internet portalu www.transconflict.com.
On je napisao da je Kosmet trenutno u fazi “nereda” i da bi zbog toga bilo isuviše jednostavno reći da su napori SAD i EU da nametnu ishod za Kosmet rezultirali neželjenim ishodom.
“Pravo pitanje sada je kako krenuti napred sa Kosmetom koje ne samo da je nepotpuno, već će verovatno takvim i ostati na neodređeno vreme, bez političkog dogovora koji bi bio prihvatljiv za obe strane i bez tutorstva međunarodne zajednice za još dugi niz godina. Čini se da postoji samo jedan način da međunarodna zajednica još jednom pokuša da ostvari političko rešenje, ovaj put direktno sa Beogradom”, napisao je Galuči.
On smatra da kosmetski Albanci ne mogu zadržati svoj krajnji cilj, u potencijalnim pregovorima, ukoliko i dalje budu imali maksimalističke zahteve za celim Kosmetom, pod njihovim uslovima.
“Njihovi napori da iskoriste izazivanje nestabilnosti na Kosmetu ili u regionu kao sredstvo za ucenjivanje prilikom potencijalnih pregovora moraju biti oštro ograničeni”, naveo je Galuči.
On tvrdi da "nered" na Kosmetu zahteva novi pristup kako bi se otpočelo sa njegovim raščišćavanjem.
Galuči podseća da su o Kosmetu tokom poslednjih nedelja pristizale samo jedna za drugom loše vesti, navodeći izborne nepravilnosti i prevare, zatim izveštaj Saveta Evrope sa tvrdnjama da je privremeno kosmetsko vođstvo bilo umešano u trgovinu organima i ljudima, pa izveštaj SE u kojem se Kosmet kritikuje za propust da zaštiti svedoke ratnih zločina, te ćutanje Zapada o tome zarad političke stabilnosti na Kosmetu.
“Kao vrhunac svega, političko vođstvo Kosova je pokušalo da diskredituje švajcarskog istražioca koji je autor izveštaja o trgovini ljudima – etiketirajući izveštaj kao propagandu nalik nacističkoj – i da sprovede ono što je u Vašington postu opisano kao 'lov na veštice' protiv Albanaca koji su pomagali istragu”, istakao je Galuči.
Po njemu, potpuno je jasno da će Kosmet u februaru dočekati treću godišnjicu sopstvenog proglašenja nezavisnosti kao još uvek nedovršena država, i da se takođe čini verovatnim i da će taj dan dočekati bez vlade, ili sa vladom ozbiljno oslabljenom stalnim optužbama za korupciju i izbornu prevaru, sa "skrpljenom" koalicijom koja možda neće uspeti da preživi izglasavanje o nepoverenju i vođstvom koje će tek nekoliko zemalja, uključujući i prijatelje Kosmeta, biti voljno da prihvati.
U ovim uslovima, podvlači Galuči, pregovori o bitnim pitanjima verovatno neće biti plodonosni, ukoliko do njih uopšte dođe.