Nedelja 09.01.2011.
11:12
Press, RTS

Ne jedite meso i jaja iz Nemačke! Kancerogeni su!

Koncentracija dioksina dva puta veće od dozvoljene

Tri uzorka pilećeg mesa, od 15 uzoraka pilećeg, ćurećeg i svinjskog mesa koji su poslati na analizu Evropskoj komisiji, imala su koncentracije dioksina dva puta više od dozvoljenih, saopštio je portparol nemačkog ministarstva poljoprivrede. Portparol je rekao da kontaminirano pileće meso nije dospelo na tržište, ali da njegovo konzumiranje kratkoročno ne bi bilo štetno jer je nivo kontaminacije nizak.

Kad je moglo iz Argentine, može i iz Nemačke

 

"Moguće je da se određena količina tih zagađenih proizvoda našla u Srbiji", kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača Beograda.
"Ako je u zemlju nelegalno ušlo meso iz Argentine, a bilo je i puno slučajeva da bez kontrole uplovi hrana za koju se znalo da nosi opasnosti, kako ne posumnjati da se i sada dogodilo isto. Smatram da bi trebalo pojačati inspekcijski nadzor, da se detaljno proveri ima li razloga za sumnju", dodao je Bogosavljević.

Iako je Srbija prošle godine iz Nemačke i drugih evropskih zemalja uvozila meso i komponente za stočnu hranu u kojima je otkriveno prisustvo dioksena, izuzetno kancerogenog jedinjenja, stručnjaci tvrde da su naši građani potpuno bezbedni kada je reč o zdravstvenoj ispravnosti hrane koju koriste.

"Apsolutno tvrdim i garantujem da u Srbiju nije ušla nijedna pošiljka koja je sadržala dioksen“, rekao je Zoran Mićanović, direktor Uprave za veterinu.

"Naš sistem kontrole je potpuno kompatibilan sa onim koji se primenjuje u zemljama EU i u Ruskoj Federaciji, s tom razlikom što ga mi rigorozno i primenjujemo. Nije tajna da zbog toga često imamo i problem sa Svetskom trgovinskom organizacijom, jer je praksa da se promet između zemalja EU obavlja na bazi međusobnog poverenja. Upravo nam ovakvi slučajevi daju za pravo da radimo na pravi način“, dodaje Mićanović.

Nemačko ministarstvo poljoprivrede je prošle nedelje saopštilo da je skoro 5.000 živinarskih farmi zatvoreno zbog sumnje da su jaja sa tih farmi, zaražena dioksenom, isporučena tržištima u Velikoj Britaniji i Holandiji. U međuvremenu, uništeno je na hiljade pilića i koka nosilja, ali još nikome nije jasno kako je ovo jedinjenje dospelo u 3.000 tona hrane.

Slabost i povraćanje prvi simptomi


Slabost, mučnina i povraćanje su prvi simptomi trovanja dioksinom, dok su kožne promene, kao u slučaju ukrajinskog predsednika Viktora Juščenka, najteža faza trovanja.

Inače, reč je o otpadnom proizvodu koji nastaje preradom soje i drugih biljaka u proizvodnji biodizela, koristi se u industrijske svrhe, ali ne i kao hrana za piliće.

"Znam da se dioksen koristi u impregnaciji kartona, proizvodnji ambalaže i drugih proizvoda, ali je u ovom trenutku zaista teško reći kako je dospeo u stočnu hranu, da li putem nekih komponenata ili same ambalaže. Problem sa ovim opasnim jedinjenjem je u tome što kada uđe u lanac ishrane ne zaustavlja se samo na životinjama, već se putem mesa, jaja ili mleka prenosi i na ljude. S obzirom na to da naše laboratorije prevashodno kontrolišu prisustvo teških metala i radioaktivnih supstanci u hrani, odnosno da se dioksen uopšte u njoj i ne očekuje, plašim se da je nešto, ipak, moglo da promakne", kaže veterinar Uroš Davidović.

Mićanović, međutim, tvrdi da osnova za takvu bojazan nema.

"Dioksen je odavno na crvenoj poternici Svetske zdravstvene organizacije i nema šansi da bi tako nešto moglo da nam promakne", tvrdi Mićanović i naglašava da je posle poslednjih vesti iz Nemačke stepen kontrole, iako dovoljno rigorozan, podignut na još viši nivo.

Posle jaja dioksin pronađen i u pilećem mesu

Kolika panika vlada u evropskim zemljama povodom ovog pitanja, dovoljno govori i saopštenje Ruske Federacije, koja je juče objavila da je pojačala kontrolu mesa koje dolazi iz Nemačke i drugih evropskih zemalja, pa čak i da se razmišlja o tome da se zabrani uvoz mesa ako se u što kraćem roku ne dobije zvanična informacija o trenutnoj situaciji. Slična mera će se primeniti i ako se proceni da evropske mere kontrole nisu zadovoljavajuće.

Ono što posebno zabrinjava je podatak da se za kontaminiranu životinjsku hranu, po svemu sudeći, znalo još u martu prošle godine, ali da tada nije prijavljeno. Zvaničnici kažu da su jaja zagađena tako što je dioksen greškom dospeo u hranu, ali se ne isključuje ni mogućnost kriminalnih aktivnosti. To posredno potvrđuje i akcija nemačke policije koja je na severu Nemačke, u kompaniji za proizvodnju stočne hrane "Harles und Jenč", izvršila raciju, dok je istovremeno nemačka savezna kancelarija za zaštitu potrošača saopštila da je ova firma svesno mešala hranu sa otpadom koji nastaje pri proizvodnji biodizela.

I dok britanske vlasti panično nastoje da uđu u trag pošiljkama jaja iz Nemačke kako bi izvršile potrebne testove, zvaničnici su nagovestili da je tokom prošlog meseca samo u Holandiju izvezeno čak 136.000 jaja sa jedne farme na kojoj je pronađena zaražena stočna hrana. I pored svega, Berlin i dalje tvrdi da nema opasnosti po zdravlje građana, odnosno da je sva kontaminirana stočna hrana prikupljena i da su svi sumnjivi prehrambeni proizvodi povučeni iz prodaje. Koliko je toga već prodato, odnosno odavno se našlo u lancu ljudske ishrane, u ovom trenutku niko ne može ni da pretpostavi.

2024 © - Vesti online