Nedelja 09.01.2011.
05:45
Z. Marjanović - Vesti

Čuvari sećanja na Arčibalda Rajsa

Dr Arčibald Rajs

Neupućen čovek bi se odmah upitao kakve veze ima Gornji Milanovac sa čuvenim kriminologom i poštovaocem srpskog naroda Arčibaldom Rajsom koji je zajedno sa srpskom vojskom prepešačio albanske gudure, ali sve postaje jasnije kada se ukratko opiše životni put Slavke Jole Favrat od rodnog takovskog sela Lozanj, preko Švajcarske, pa do povratka u Gornji Milanovac, gde je provela penzionerske dane.


Nikola Gačić, Jolin sinovac, kaže da nakon njene smrti zaostavština Arčibalda Rajsa ostaje u vili "Dobro polje II" u Gornjem Milanovcu.

Naslednik: Nikola Gačić

- Jola se u Švajcarskoj našla sasvim slučajno, u poseti kod svog ujaka Rajka koji je u Lozani držao čuveni restoran. Tu je upoznala Dimitrija Serža Favrata i njegovog oca Alfreda Favrata, saradnika i nerazdvojnog prijatelja Arčibalda Rasa.

Ljubavna romansa između Jole i Dimitrija Favrata krunisana je brakom, sklopljenim u ruskoj pravoslavnoj crkvi 19. maja 1965. i tako je teta Jola ušla u čestitu porodicu Lujze i Alfreda Favrata koja je čuvala sećanje na svog prijatelja Arčibalda Rajsa.

Čuvar srpske istorije: Slavka Jola Favrat

Na kraju je Joli ostalo u amanet da čuva zaostavštinu i sećanje i na porodicu Favrat i na dr Rajsa - objašnjava Nikola Gačić, koji je od tete Jole primio obavezu da bude taj koji će se brinuti o onome što je ostalo iza Favratovih i dr Rajsa.

Sačuvani rukopis


Zahvaljujući Joli Favrat sačuvan je i rukopis Rajsove knjige "Čujte Srbi", koja je objavljena tek pre desetak godina.

 

Ovaj rukopis Rajs je napisao pred smrt, a Jola Favrat je decenijama brižljivo čuvala rukopis knjige, u kojoj je Rajs do tančina verno oslikao karaktrene osobine Srba.

Arčibald Rajs je u Srbiju došao u leto 1914. godine u svojstvu zvaničnog i neutralnog islednika srpske vojske.

Videvši sva zverstva koja su načinjena nad srpskim narodom, Rajs se proglasio srpskim dobrovoljcem, a u isto vreme je bio i dopisnik mnogih evropskih listova, te je istina o stradanju srpskog naroda ugledala svet i promenila mišljenje o Srbima koji su, kao i danas, bili satanizovani.

Na njegov poziv u Srbiju je došao i Alfred Favrat, koji je zajedno sa Rajsom i srpskom vojskom prepešačio Albaniju. Nakon završetka rata kralj Aleksandar Prvi Rajsu je poklonio plac na Točideru, a Rajs i Alfred podigli su vilu. Vila je dobila ime "Dobro polje", a ime joj je dao lično kralj Aleksandar Prvi.

U toj kući je rođen i Dimitrije Serž Favrat, budući Slavkin suprug, koji je kršen u pravoslavnoj crkvi, a kum mu je bio kralj Aleksandar Prvi.


- Rajs je umro 8. avgusta 1929. i sahranjen je na groblju u Točideru, gde su sahranjeni i Luiza i Alfred Favrat, a vila "Dobro polje" i sve što je u njoj bilo oduzeto im je nakon Drugog svetskog rata. Dimitrije Serž Favrat je živeo u Švajcarskoj i dugo je tražio devojku iz Srbije da se oženi jer je na taj način želeo da ispoštuje i svoju i želju svojih roditelja.

Igrom sudbine Dimitrije i Jola su se zavoleli i živeli u srećnom braku, ali su u duši stalno nosili Srbiju. To je bio i razlog što su u Gornjem Milanovcu, koji je Dimitrija podsećao na neke predele iz Švajcarske, napravili vilu "Dobro polje II", po projektu vile na Točideru.

Lične Rajsove stvari: Trodelna ikona koja je prošla put srpske vojske, štap, lula...

Vratili su se 1985. godine u Srbiju. Jola je godinama bila čuvar sećanja na velikog Arčibalda Rajsa, koji nije imao potomstvo te je sve što je imao pripalo porodici Favrat - objašnjava Nikola.


U vili "Dobro polje II" nalaze se mnobrojni lični predmeti Rajsa među kojima su najvredniji trodelna ikona koju je jedan srpski vojnik poklonio Rajsu nakon povratka u Srbiju, zlatni sat sa otiskom Rajsovog kažiprsta, štap koji je koristio prilikom prelaska Albanije, lula, mnogobrojni portreti, srebrno i porcelansko posuđe iz kojeg je posluživan kralj Aleksandar Prvi prilikom poseta vili u Beogradu, Rajsova sablja, ordenje...

2024 © - Vesti online