Utorak 28.12.2010.
12:30
T. Zečević - Vesti

"Srpski rulet" sa petardom u ustima

Dečak posle nesmotrene igre s petardom

Čak ima slučajeva gde su i roditelji žrtve pirotehnike. Stradaju šake, delovi šaka, prsti, delovi lica, oči... Lečenja traju mesecima i godinama, a prema tvrdnjama stručnjaka, problemi ne nestaju i nakon fizičkog izlečenja. Tragovi psihičke poremećenosti dece tek postaju mora celih porodica.

Sve ove tragedije najčešće se događaju uoči božićnih i novogodišnjih praznika, tvrde stručnjaci. - I ranije je bilo povreda od petardi, međutim epidemija nesreća krenula je pre pet godina i što je još gore, te nesreće svake godine su sve brojnije, a povrede sve teže. Dešavaju se i pored naših molbi i apela roditeljima i nastavnicima da povedu računa o svojoj deci.

Dr Siniša Pavun

A da naša upozorenja ne vrede potvrđuju čudne pojave, čak nam dolaze i roditelji sa povredama od petardi - otkriva za "Vesti" dr Aleksandar Vlahović, plastični hirurg Instituta za majku i dete.


Pored toga što su povrede od petardi opasne i po zdravlje, pa čak i po živote, one ostavljaju dubokog traga i na psihološkom planu povređene dece. To potvrđuje psihoterapeut Instituta za lečenje bolesti zavisnosti dr Siniša Pavun.


- Nakon saniranja tih povreda pa i konačnog izlečenja, tek u nekim slučajevima nastaju muke povređenog i njegovih roditelja. Kreću manifestacije psihičke poremećenosti. Ta deca, nemaju sna, ili u snu reprodukuju sve ono što su preživela. Počinju da noću nekontrolisano mokre u krevetu. Ispoljavaju strah koji prerasta u paniku kod bilo kakve ili najmanje pucnjave, jačeg udara, grmljavine. Povlače se u sebe, gube sigurnost, postaju asocijalna, sve više naginju ka samoći. Dečji svet i dečje igre za njih više ne postoje pa su psihoterapeutska lečenja duga i iscrpna - kaže dr Pavun.

Dr Aleksandar Vlahović

Stručnjaci tvrde da je kupovina i upotreba petardi nastala iz srpske tradicije pucanja iz vatrenog oružja na svadbama, slavama, jubilejima, proslavama. Otuda i za odrasle ta vrsta vatrometa postaje interesantna ne samo za decu već i za odrasle, postaje zabava, uživanje, rađa uzbuđenje, ali proizvodi i teške zdravstvene posledice.


- Povrede od petardi su različite i veoma teške, ponekad vršimo amputaciju cele šake, otklanjamo deo šake, amputiramo sve prste ili nekoliko prstiju ili pola prsta, spajamo pocepano lice, spasavamo oči ili vid jednog oka. Uz takve povrede trajnog invaliditeta teške opekotine poseban su problem. Najčešće se radi o takvim povredama da ih ni savremena medicina ne može ispraviti - ističe dr Vlahović.


Na osnovu poznate statistike i iskustva lekara, najveću brigu izazivaju četrnaestogodišnjaci koji doživljavaju i najteže povrede i najčešće ostaju trajni invalidi. Taj uzrast bukvalno karakterišu iracionalni postupci, naglašeno su željni dokazivanja, teže ka nečem novom, svašta im pada na pamet i svašta urade van pameti. Svojim suludim idejama podjednako ugrožavaju i druge i sebe i sve to rade po grupama i van kontrole roditelja i nastavnika.

Dr Marko Bumbaširević

- Zaista, od njihovih postupaka čovek može da siđe s uma. Sve ovo što ću vam ispričati doživeli smo u svojim ordinacijama. Recimo, bilo je i takvih slučajeva gde su se četrnaestogodišnjaci kladili ko će duže u ustima držati zapaljenu petardu. Jednom dečaku kome je petarda eksplodirala u ustima, iako je stigao kod nas sa razvaljenom vilicom i pocepanim ustima, nismo uspeli da spasemo život. Ili ti dečaci zapaljeni svežanj petardi zavuku u džep drugom dečaku.

Eksplozija je napravila strahovite povrede trbušnog zida, kuka, natkolenice, vitalnih organa, kičmenog stuba. Bilo je slučajeva da zapaljenu petardu zavuku drugu ili sebi u uvo. Možete samo pretpostaviti našta je ličio taj dečak posle eksplozije - otkrio je ove jezive primere dr Vlahović.


Zbog svih ovih tragedija i užasnih primera, a pred božićne i novogodišnje praznike, lekari mole roditelje da ne kupuju petarde. U slučaju da to moraju, roditelji ne smeju deci da dozvole upotrebu petardi bez njihovog prisustva. U suprotnom ovakvenesreće su neizbežne.

Stravične slike povreda


Apsurdno je kažu stručnjaci da se najveći broj povreda dece događa u kući i to u prisustvu roditelja i cele porodice.


- Slike tih povreda su stravične, delovi šake liče na pocepane krpe oblivene krvlju. U takvim slučajevima da bi spasli funkciju ruke i šake radimo rekonstrukcije nerava, tkiva, tetiva, rekonstrukciju koščica kojih ima na stotine u šaci. Vršimo i rekonstrukciju kostiju, spajamo i pocepano i polomljeno - objašnjava mikrohirurg, profesor dr Marko Bumbaširević, direktor Instituta za ortopediju i traumatologiju Kliničkog centra Srbije.


U Srbiju stižu tajnim kanalima


Doktor Aleksandar Vlahović kaže da najčešće povrede izazivaju švercovane petarde koje nemaju deklaraciju i ne zna se posle koliko sekundi treba da eksplodiraju.


- Nije nepoznato ni policiji, najčešća povređivanja doživljavana su od petardi sumnjivog porekla. Te petarde stižu u Srbiju tajnim kanalima i one su uglavnom neispravne, eksplodiraju pre vremena, eksplodiraju u ruci dečaka ili čak pri samom paljenju. Čak ni policija nema nikakvih evidencija o tim petardama, ne znaju ni gde su proizvedene, niti da su prošle atest kod nas. Njih nikako ne treba kupovati - upozorava dr Vlahović.


Različiti povodi


Nisu samo petarde kod nas roditeljska mora. Ova opasna igračka raširena je po čitavom svetu, s tom razlikom što je zavisno od zemlje njihova upotreba različita.


- Nismo mi izuzetak, stradaju od petardi širom sveta i to uvek pred velike praznike. Recimo, u SAD deca stradaju od petardi za vreme proslave Dana nezavisnosti te zemlje. U Indiji je nesrećni dan Dan svetlosti, a u Srbiji najviše povreda ima za vreme božićnih i novogodišnjih praznika.

2024 © - Vesti online