Eksplozija u Čačku, bez žrtava
Eksplozije lagano jenjavaju, ali vatrogasci i dalje ne mogu da priđu delu fabrike koji je u plamenu.
Marić je istakao da je magacin izolovan od proizvodnih pogonao, te da "ne bi trebalo da bude poginulih, osim ukoliko se neko od radnika nije zatekao na licu mesta". Jekić je rekao da su radnici "Slobode" evakuisani čim se pojavio dim iz magacina i da zato nema povređenih.
Načelnik MUP-a objasnio je da su "stručne ekipe tog sektora na licu mesta, ali da još ne mogu da priđu objektu" u kome se, po informacijama nadležnih, čuvaju neka
Fabrika gori, a političari se prepucavaju
Potpredsednica Demokratske stranke Jelena Trivan izjavila je večeras da je "sramno i neumesno" to što lider Nove Srbije Velimir Ilić pokušava da nesreću u čačanskoj "Slobodi" iskoristi za politički obračun sa ministrom odbrane Draganom Šutanovcem. |
ubojna sredstva. To će, rekao je, biti utvrđeno tek kada stručne ekipe budu mogle da uđu u magacin.
Detonacije se još čuju, sat vremena od prve eksplozije. Iz kruga fabrike vije se gust crni dim i vidi se plamen, policija je blokirala sve prilaze fabrici, a u blizini se nalaze i ekipe vatrogasne službe i hitne pomoći.
Ekipe čačanske Hitne pomoći do 19.30 časova ukazale su pomoć desetorici radnika "Slobode", uglavnom zbog stresa, navode beogradski mediji.
Uspaničeni radnici su, odmah nakon prve eksplozije, iz kruga fabrike pobegli ka polju Jezdina i deo njih doživeo je šok ili stres, a imali su i problema sa visokim pritiskom.
Pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije započeće gašenje požara u fabrici "Sloboda" kod Čačka odmah nakon smirivanja detonacija.
Ministarstvo odbrane saopštilo je da se eksplozija, koja je potresla namenski deo fabrike, gde se proizvodi artiljerijska municija i druga ubojna sredstva, dogodila verovatno u magacinskom prostoru.
"Sloboda" je osnovana 1948. godine, i danas je, iako je bila teško oštećena u bombardovanju NATO, jedna od najvećih kompanija srpske namenske industrije. U njenom proizvodnom asortimanu je široka paleta artiljerijske municije i druga ubojna sredstva.
Šutanovac:Šteta velika, najvažnije da nije bilo žrtava
Bitno da nema žrtava, osiguranje plaća štetu: Dragan Šutanovac
Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je, nakon obilaska čačanske fabrike "Sloboda" u kojoj je došlo do eksplozije, da je ta kompanija pretrpela veliku materijalnu štetu, oko 10 miliona evra, koji će biti isplaćeni od strane osiguranja, ali da je najvažnije što nije bilo povređenih i poginulih.
|
Troje radnika je 2003. povređeno u eksploziji u čačanskoj fabrici Sloboda, dok su pet godina kasnije povređene četiri osobe. U toj kompaniji je došlo do manje eksplozije 11. januara ove godine, prilikom izrade kapisla na programu "Zolja", ali niko nije povređen.
Dan kasnije je u eksploziji u pogonu pirotehnike povređena radnica.
Sloboda je tokom NATO bombardovanja 1999. godine pretrpela velike štete, ali je veći deo fabrike obnovljen. Fabrika se bavi proizvodnjom municije različitog kalibra, delovima za artiljerijsku municiju, ručnim raketnim bacačima, tromblonskim minama i pirotehničkim sredstvima.
Četrnaest nesreća za 15 godina
|