"Tiha pomoć" za bivše naciste
Gudrun Himler ćerka je Hajnriha Himlera, zloglasnog zapovednika SS trupa i šefa tajne državne policije (Gestapo), jednog od najmoćnijih ljudi u Hitlerovom nacističkom režimu. "Pipi“, kako je Himler zvao ćerku, siva je eminencija "Tihe pomoći“ i prava je "nacistička princeza“, piše "Politika".
U Nemačkoj je postojanje i delovanje "Tihe pomoći“ dugo gurano u drugi plan - neki kažu i namerno - i tek povremeno bi se u medijima levičarske orijentacije pojavila poneka informacija ili analiza o delovanju ove organizacije. Kada se tome doda da je "Tiha pomoć“ bila tema u svega nekoliko knjiga, jasno je da je organizacija za pomoć nacistima uspela da ostane daleko od očiju javnosti.
Više od pola veka delovanja
"Tiha pomoć“ osnovana je, prema zvaničnim podacima, 17. oktobra 1951. godine kao organizacija za pomoć nemačkim ratnim zarobljenicima i internircima.
Za predsednicu udruženja izabrana je princeza Helen Elizabet od Izenburga (1900–1974).
I pre zvaničnog osnivanja, međutim, pomoć nacistima i ratnim zločincima dobro je funkcionisala, a najveći deo "ekipe“ koja je tada radila pristupio je kasnije "Tihoj pomoći“. |
Ova "skrivalica“ traje i danas. Kada je krajem novembra objavljena informacija o smrti nacističkog zločinca Samuela Kunca - čoveka koji je na listi deset najtraženijih nacističkih ratnih zločinaca Centra "Simon Vizental” bio na trećem mestu - mediji su, samo na trenutak, prozborili nešto i o "Tihoj pomoći“.
S razlogom: "Tiha pomoć“ godinama je finansijski pomagala Kuncu koji je osumnjičen za saučesništvo u likvidaciji više od 400.000 Jevreja u nacističkom koncentracionom logoru Belzec (kod Lublina) u Poljskoj.
Tim povodom, na primer, list "Džerulazem post“ je početkom decembra objavio informaciju da je nemačka Socijaldemokratska partija zatražila od vlasti da preispita delovanje "humanitarne“ organizacije "Tiha pomoć“, prenosi "Politika".
Ne samo zbog njenog pomaganja bivšim nacistima - među njima je bilo ratnih zločinaca - već i današnje aktivnosti koja se može opisati kao pomaganje neonacističkim grupicama u Nemačkoj. Zvanične nemačke vlasti dosad nisu odgovorile na ovaj zahtev socijaldemokrata.
Gudrun Burvic (Himler) od početka je bila među perjanicama "Tihe pomoći“, zbog porodičnih korena izuzetno cenjena i poštovana. Njena reč bila je presudna kada se odlučivalo da li će neko dobiti pomoć.
A "Tiha pomoć“ imala je izuzetno bogate fondove iz kojih su, na primer, novčanu pomoć dobijali i takvi zlikovci kakvi su Klaus Barbi ili Erih Pribke.
Prema nezvaničnim procenama, "Tiha pomoć“ ima danas svega četrdesetak članova, ali ovaj podatak nikako ne treba da zavara. Postoje stotine - možda i hiljade - simpatizera i donatora dubokog džepa koji bogatim prilozima pomažu rad ove organizacije.
Prema informacijama nemačkih medija, "nacistička princeza“ Gudrun Burvic, ćerka Hajnriha Himlera, danas živi u jednom domu za stara lica u Minhenu, zaključuje "Politika".