Sreda 22.12.2010.
17:47
Politika

Marti povezan sa nemačkim špijunima?

Dik Marti

Po oceni zapadnoevropskih političkih, obaveštajnih i medijskih analitičara, izveštaj švajcarskog javnog tužioca Dika Martija izvesno će uticati na promenu raspoloženja u javnosti širom kontinenta prema Srbima i Srbiji, podseća "Politika".

Ova pretpostavka temelji se na procenjenoj verodostojnosti podataka koji diskvalifikuju Kosovo kao državnu tvorevinu zasnovanu na načelu vladavine prava.

Sa druge strane, ističe se validnost optužbi koje je Dik Marti u funkciji specijalnog izveštača Saveta Evrope izneo u svom izveštaju o upletenosti političkog vrha Kosova, sa Hašimom Tačijem na čelu.

"Slučajnost ili ne, u Martijevim izveštajima pominju se iste optužbe na račun kosovskog političkog vrha kao i u izveštajima BND-a (nemačka obaveštajna služba)”, ističe komentator "Cirher noje cajtunga”, uglednog švajcarskog dnevnika.

Martijeve optužbe odnose se na krijumčarenje droge, trgovinu oružjem, pranje novca, ucene i ostale nezakonite radnje – što je sve sadržano i u tajnom referatu BND-a dostavljenom 2005. nemačkom političkom vrhu. U nešto manje detaljnim, ali javnim izveštajima, Marti stavlja naglasak i na dodatak: na trgovinu ljudskim organima i belim robljem i na naručena politički motivisana ubistva, piše "Politika".

Da li je Marti, poput "Vikiliksa”, tajnovito i nepoznato obelodanio po svom nahođenju, ili mu je dozvoljen uvid u poverljive obaveštajne akte?

Marti odgovara: "Prebacuju mi da nisam ništa novo otkrio, da sam, još manje, ponudio konkretne dokaze o onome o čemu govorim. Prihvatam kritiku. Nisam rekao ništa novo, nepoznato. Ali sam javnosti saopštio o čemu nadležni (obaveštajne službe) ćute.

Uloga švajcarske obaveštajne službe

Kako "Politika” saznaje u jednom od dva sedišta BND-a, u Pulahu kraj Minhena, podaci kojima Marti raspolaže potiču iz arhiva švajcarske obaveštajne službe. Oni koji su još 1999. igrom slučaja najpre stigli u Pulah, a tek potom na viši sprat švajcarske obaveštajne centrale.

BND je, po toj verziji, razradio podatke. "Trebalo je medvedu oprati glavu, a da mu pri tome krzno ostane suvo. Bilo je isuviše očigledno da ’neki faktori na Zapadu’ tolerišu albansko mafijašenje”, istakao je sagovornik "Politike" iz Pulaha.

Najpre je zaćutala švajcarska obaveštajna služba. Uprkos činjenici da je sve do 1999. Švajcarska bila glavno logističko uporište OVK, ali i tamošnje mafijaške centrale evropskih filijala, izjalovila se preporuka švajcarskih bezbednosnih službi da se Tači proglasi nepoželjnom osobom u toj zemlji, prenosi "Politika".

BND menja taktiku

Signal upućen švajcarskim obaveštajcima nije uticao na njihove nemačke kolege. Posle opsežnih opservacija Nemci su ustanovili da mafijaške strukture kosovskih Albanaca ne služe samo finansiranju otpora Beogradu, već da su se osamostalile i da slede principe ilegalnog sticanja profita, kao i sve ostale mafije.

Kada je posle serije atentata na istaknute političare Kosova, istovremeno i kumove kosovske mafije, u Prištini razotkriven specijalni agent BND-a, koordinator atentatora, izvesni Robert Z., BND je promenio taktiku.

"Sastavio je najdetaljniji ikada sročeni referat o kosovskoj mafiji i dostavio ga Berlinu. Kosovska mafija je opasnija od italijanske, ruske, kineske”, kaže sagovornik "Politike"

"Statičnost” Berlina je najzad navela nekoga u BND-u da podatke dostavi Martiju – u pravom trenutku.

Marti je kao specijalni izvestilac ozvaničio ono što je do pre nedelju dana držano u tajnosti, piše "Politika". To potvrđuje i sam Marti: "Nisam tražio iglu u plastu sena – sledio sam poverljive informacije... pri tom nisam imao nameru da nešto dokažem – naprotiv! Moji podaci i opisi trebalo bi da podstaknu zvanične istrage i donesu odgovarajuće rezultate.”

2024 © - Vesti online