Petak 27.11.2009.
08:37 >> 17:18h
Tanjug

Revizija budžeta: Nepravilnosti u trošenju

Radoslav Sretenović

Predstavljajući prvi Izveštaj o finansijskoj reviziji budžeta Srbije za 2008. godinu, Sretenović je rekao da su otkriveni nedostaci u pogledu računovodstvenog sistema, posebno u pogledu podataka iz glavne knjige trezora, a interna revizija i kontrola, takođe, nije organizovana u skladu sa zakonom.

  

Utvrđeno je da nije uspostavljena kompletna i ažurirana evidencija državne imovine, kao i nepravilnosti kada su u pitanju kratkoročna potraživanja i obaveze.

 

DRI

Državna revizorska institucija počela je kontrolu završnog računa budžeta Srbije za 2008. polovinom maja ove godine. Ta institucija osnovana je 2007. i zadužena je za kontrolu finansijskih izveštaja više od 8.000 budžetskih korisnika.

Sretenović je najavio da će DRI, u skladu sa zakonom i ovlašćenjima, pokrenuti postupke protiv onih koji su učinili najteže povrede u korišćenju budžetskih sredstava.

On je naveo da je DRI, s obzirom na ograničene resurse, izvršila i ograničenu reviziju kojom su obuhvaćena 14 ministarstava, tri uprave i jedna direkcija.

Sretenović je prvi izveštaj DRI o korišćenju budžetskih sredstava predao predsednici Skupštine Slavici Đukić Dejanović, koja je ukazala na značaj nezavisnih tela u kontroli trošenja sredstava u budžetu.

"Uverena sam da će drugi korak biti sigurniji i kvalitetniji, ali ovaj prvi je ipak bio najvažniji", istakla je Đukić Dejanović na konferenciji za novinare, na kojoj je parlamentu predat prvi izveštaj DRI o finansijskoj reviziji budžeta.

Obustaviti prenošenje državne svojine

 

Udruženje građana Mreža za restituciju ocenilo je da izveštaj DRI "nedvosmisleno potvrđuje potrebu hitnog obustavljanja daljeg prenošenja, posebno poklanjanja državne svojine".


"Činjenica da je i DRI utvrdila da nije uspostavljena kompletna i ažurirana evidencija državne imovine, još jednom ukazuje na potrebu da Vlada Srbije usled nedostatka opšteg zakona o restituciji, usvoji Uredbu o privremenoj zabrani raspolaganja sa prijavljenom oduzetom imovinom u državnoj svojini", smatra to udruženje.


Mreža za restituciju podseća da su državni organi Srbije do danas popisali samo deo svojine Srbije i da ne postoji jedinstvena, potpuna i ažurna baza podataka o sredstvima u svojini države.


"Od ukupne mase prisilno oduzimane imovine, potražuje se manje od 20 odsto", smatra Mreža i dodaje da više od 97 odsto potraživane imovine predstavlja zemljište, koje je pretežno u svojini države.

2024 © - Vesti online