Četvrtak 23.12.2010.
08:00

Nestašica nitroglicerina

Nitroglicerina u tabletama nema 'ni za lek' ni u državnim, ni u privatnim apotekama. Oboleli od angine pektoris nestašicu mogu da 'premoste' jedino nitroglicerinom u spreju: uvoznog 'nitrolinguala' u državnim rafovima, tvrde farmaceuti, ima dovoljno.

Ali, prelazak na sprej 'boli' po džepu, jer terapija nemačkog proizvođača pacijenta gotovo 10 puta više košta! U većini privatnih apoteka, međutim, nema ni nitroglicerina u spreju.

Nitroglicerin u tabletama je na A listi i izdaje se o trošku osiguranja. Cena ovog leka je 81 dinar, a pacijenta on košta 50 dinara, koliko iznosi fiksna participacija. Nitroglicerin u spreju je na A1 listi i za ovaj lek pacijent plaća procentualnu participaciju u visini 75 odsto cene. Od 650 dinara, koliko košta nitrolingual pacijent plaća 486, a ostatak pokriva osiguranje.

Jedini domaći proizvođač - "Srbolek", najavljuje da će ove nedelje da isporuči na tržište 20.000 pakovanja nitroglicerina u tabletama.

"Nitroglicerina u tabletama nema i zasad nemamo nikakvu informaciju da li će i kada stići", kaže za "Novosti" mr Milana Dučić iz Apotekarske ustanove Beograd. "Ovog leka u spreju u svim našim apotekama ima dovoljno i ne očekuju se problemi u snabdevanju."

Olivera Marčeta, pomoćnik generalnog direktora "Srbolek" za poslove proizvodnje, registracije i nabavke sirovina, tvrdi da je upakovano još 38.000 pakovanja nitroglicerin lingvaleta. Ova pakovanja, prema njenim rečima, čekaju atest Farmaceutskog fakulteta, kojem "Srbolek" već dosta duguje za ispitivanje sirovina i gotovih lekova.

"U procesu proizvodnje je još oko 13.000 pakovanja nitroglicerin lingvaleta za domaće tržište i 39.000 pakovanja za izvoz", tvrdi Marčeta. "Izjava Sanje Mirosavljević, portparola RZZO, da je Ministarstvo zdravlja 'Srboleku' zabranilo proizvodnju nitroglicerina nije tačna. Za proizvodnju ovog preparata imamo važeće rešenje Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije."

To je u utorak "Novostima" potvrdio i Aleksandar Tucović, portparol Agencije za lekove i medicinska sredstva.

"Naši inspektori su posle vanrednog nadzora u avgustu doneli meru zabrane proizvodnje lekova u ovoj fabrici, ali je još početkom novembra, kada je 'Srbolek' otklonio uočene nepravilnosti, mera zabrane proizvodnje ukinuta", rečeno je u utorak "Novostima" u Ministarstvu zdravlja.

2024 © - Vesti online