Utorak 21.12.2010.
10:28
Vestionline

SAD: Očekujemo da će Albanci sarađivati

Čitav region je kriminalizovan: Tomas Kantrimen

Zamoljen da prokomentariše izveštaj on je u intervjuu za Glas Amerike rekao da oni "ovaj izveštaj shvataju veoma ozbiljno".


"Euleks je već istraživao ranije optužbe. Ako postoje novi dokazi u ovom izveštaju ili novi svedoci to se mora preneti Euleksu i drugim kompetentnim vlastima radi istrage", rekao je Kantrimen.


"Očekujemo i pozdravili bismo saopštenja vlada u Prištini i Tirani da će sarađivati sa svakom eventualnom istragom", rekao je Kantrimen i dodao da su oni više puta naveli da ništa nije važnije od zasnivanja vladavine zakona širom jugoistočne Evrope.


"Nažalost i danas postoji previše organizovanog kriminala ne samo na Kosovu, južno i severno od Kosova, već u svakoj zemlji regiona. Vlade zemalja regiona moraju efikasnije da sarađuju sa lokalnim vlastima po ovom pitanju", naveo je zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara.


On je rekao da u ovom konkretnom slučaju nije video izveštaj gospodina Martija i zato ne može da ga komentariše, ali "generalno čitava svrha ovakve istrage je da se uspostavi pojedinačna odgovornost za pojedinačne zločine, jer ne možemo imati kolektivnu odgovornost i reći da su svi Srbi ili svi Albanci ili Hrvati krivi za akcije nekolicine".


"Stoga podržavamo nove dokaze i očekujemo da sve države i pojedinci u regionu sarađuju sa istragom“, rekao je Kantrimen.

Helsinški odbor: Martijev doprinos istrazi


Američka Helsinška komisija očekuje da će izveštaj Saveta Evrope o trgovini organima na Kosmetu predstavljati doprinos punoj istrazi o tome, da bi se utvrdile činjenice kao osnova svakog krivičnog postupka, izjavio je portparol komisije Nil Sajmon.
 

Udario temelj budućoj istrazi: Dik Marti

On je podsetio da je ta komisija, od kako su se pre nekoliko godina pojavili izveštaji o trgovini organima, "pokrenula to pitanje kod raznih zvaničnika Kosova, Srbije i Albanije, kao i u Stejt departmentu".


"Naglasak je uvek bio na podršci temeljnoj istrazi, u kojoj bi tvrdnje bile zamenjene činjenicama, što bi bilo ključno za bilo kakav krivični postupak", istakao je Sajmon.


"Lideri Helsinške komisije nadaju se da će nedavni izveštaj Saveta Evrope o trgovini organima doprineti takvom ishodu", istakao je on. Prema njegovim rečima, u tom pogledu saradnja između zainteresovanih država je od velikog značaja.


Sajmon je podsetio da je to pitanje bilo pokrenuto na saslušanju Helsinške komisije o Zapadnom Balkanu 2009. godine, u vreme kada je malo ko to činio.


Ta komisija, čiji je puni naziv Komisija za evropsku bezbednost i saradnju, osnovana 1976. godine, nezavisna je komisija američke federalne vlade, zadužena da nadgleda koliko se države pridržavaju Helsinškog sporazuma i unapređuju ljudska prava i demokratiju, kao i privrednu i vojnu saradnju.

Vrhovno tužilaštvo Albanije je odbacilo sve optužbe Dika Martija, oko transplantacije ljudskih organa na teritoriji te zemlje.


"Albansko Tužilaštvo izjavljuje da su neosnovane sve insinuacije da su albanske institucije predstavljale prepreku za istraživanje ovog pitanja. Vrhovno tužilaštvo, uz poštovanje važećih zakonskih normi i međunarodnih konvencija čija je članica i Albanija izražava spremnost da nastavi saradnju sa specijalizovanim međunarodnim institucijama”, izjavio je savetnika za medije Tužilaštva Platon Nesturi, prenose prištinski mediji.


Nesturi tvrdi da su najnoviji navodi izneti u izveštaju Dika Martija o postojanju baza u kojima su kako se pretpostavlja vršene transplantacije, kako u Fuš Kruji ili negde drugde na teritoriji Albanije, podaci o kojima albansko Tužilaštvo nije imalo nikakvih saznanja.


Tužilaštvo, dodao je Nesturi, nije o tome ni obavešteno, niti mu je upućen zahtev za istragu bilo kog međunarodnog istražnog organa.

2024 © - Vesti online