Petak 17.12.2010.
14:06
Vestionline

Greške Blera i Holbruka na Kosmetu

Izveštaj Dika Martija baca novo svetlo na dešavanja od pre jedne decenije


Vitkroft, čija poslednja knjiga govori o vladavini Tonija Blera, i to uglavnom u negativnom kontekstu, naveo je kako je upravo Bler bio glavni svetski lider koji se zalagao za bombardovanje (Jugoslavije) 1999. godine kada je u govoru u Čikagu upozorio na "zlo etničkog čišćenja".


Martijev izveštaj tereti predsednika kosovske vlade Hašima Tačija koji se još u julu u Prištini zdravio sa Blerom, ne samo za kontrolu nad švercom heroina, već i za trgovinu ljudskim organima. Zato bi, piše Vutkorf, trebalo da se zapitamo kakvu je to vladu zapadna intervencija na Kosovu postavila, a sve zarad navodne odbrane ljudskih vrednosti i prava.


Vitkroft se osvrće i na ostale sukobe na prostoru bivše Jugoslavije i politiku nedavno preminulog američkog diplomate Ričarda Holbruka.


"Naravno da je Milošević bio tiranin i da su srpske snage u vreme sukoba činile stravične zločine. Ali u tome nisu bile usamljene", piše Vitkroft. On je istakao da je očigledno da su Bler i drugi u svojoj želji da budu moralni čistunci, zaboravili šta je lik iz romana Oskara Vajlda odgovorio zamoljen da kaže "čistu i jednostavnu istinu" - "Istina je retko čista, a skoro nikada jednostavna".

Server: Martijeve optužbe bez argumenata

 

Američki stručnjak za zapadni Balkan iz vašingtonskog Instituta za mir Danijel Server izjavio je da Martijeve optužbe protiv Tačija nisu potkrepljene argumentima.


Server je kritikovao ton izveštaja, ali je dodao da bi jedna istražna komisija trebalo da razjasni šta se zaista dogodilo, piše Zeri.


On je ocenio da će optužbe protiv Tačija uticati na pogoršanje postizborne situacije na Kosmetu.

"A ako bi to iko trebalo da zna bio je Ričard Holbruk, tvorac Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je svojevremeno u "Njujork tajmsu" napisao članak o brutalnom rušenju čuvenog, starog mosta u Mostaru. A ko ga je srušio? Hrvati", piše autor.


"Jeste da je Holbruk to i napisao u svom članku, ali je zaboravio da pomene i kako su Hrvati kasnije dobili podršku njegove zemlje, Amerike, istakao je Vitkroft u "Fajnenšel tajmsu".


Pod dvosmislenim naslovom "Organi državi", nedeljnik "Ekonomist" piše o sumnjivim nedeljnim izborima na Kosovu na kojima je, kako tvrde posmatrači, bilo nepravilnosti nakon čega su usledile optužbe na račun Tačija iznete u izveštaju specijlanog izvestioca SE Martija.


Prenoseći tvrdnju kosovske vlade da su ovakve, kako se navodi, klevetničke optužbe bile predmet istrage i ranije i da je utvrđeno da za njih nema osnova, "Ekonomist" prenosi reči svog diplomatskog izvora koji je kazao da je autoritet Tačija poljuljan, naročito kod stranaca.


Možda će Tači i uspeti da formira koaliciju sa jednom ili dve manje stranke i uz podršku kosovskih manjina, čak i nekih stranaka kosovskih Srba, ali optužbe za izbornu krađu, trgovinu organima i šverc droge bi ometalo pokušaje bilo koje vlade da Kosovo postavi na put ka Evropskoj uniji, zaključuje "Ekonomist".

2024 © - Vesti online