Petak 10.12.2010.
00:43
Vestionline

Vladu Srbije baš briga za borbu protiv korupcije

Prema rezultatima Globalnog barometra korupcije za 2010, koji je predstavila Transparentnost Srbija, 17 odsto građana se izjasnilo da su oni ili član njihovog domaćinstva podmićivali u proteklih 12 meseci i to u institucijama obrazovanja, pravosuđa, zdravstva, policije, carine i poreskim i službama koje izdaju dozvole i registruju.

Policija malo toga radi kako bi suzbila korupciju
 


''To je visok procenat, ali u odnosu na 2009. i 2008. godinu stanje se ipak popravilo, a naročito u odnosu na 2006, kada je taj procenat iznosio 20. Samo 60,2 odsto je eksplicitno reklo da nisu davali mito'', rekao je na konferenciji za novinare programski direktor Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić.


Na pitanje zašto su ljudi davali mito, najčešći odgovor je - da bi izbegli problem sa vlašću, što, prema oceni Nenadića, može da znači da se mito iznuđuje, dok je šest odsto onih koji podmićuju da bi ubrzali neku proceduru i isto toliko građana, koji su podmićivali da bi dobili uslugu, na koju inače imaju pravo.


Prema rečima Nenadića, u zdravstvu je procenat korupcije isti i 2007. i 2009. i ove godine, za razliku od pravosuđa, gde je zabeležen porast na 13,2 odsto, sa prošlogodišnjih osam odsto, a porastao je i postotak podmićivanja na carini.


Globalno istraživanje je zabeležilo sitne promene u mišljenju građana u kojoj meri se nivo korupcije promenio za protekle tri godine, tako da svega četiri odsto smatra da se on smanjio, a 37 odsto misli da je ostao isti. Na pitanje kako se Vlada bori sa korupcijom, 61 odsto građana Srbije smatra neefikasno, isto koliko i na Kosovu i Metohiji, a svoju vladu smatra neefikasnom i 56 odsto građana Hrvatske i čak 71 odsto građana Bosne i Hercegovine.

Istraživanje Transparensi internešnal i Galup za Globali barometar korupcije 2010. sprovedeno je u 86 država na ukupno 91.500 ispitanika, a u Srbiji u julu 2010. na nacionalnom uzorku 1.007 ispitanih.

Rezultati istraživanja

2024 © - Vesti online