Sreda 08.12.2010.
12:00 >> 12:59h
T. Zečević - Vesti

"Biće dovoljno lekova, verujte mi!"

Aleksandar Vuksanović

Da li finansijska situacija koju ste zatekli garantuje nesmetano funkcionisanje zdravstvenog sistema Srbije?


- Nisam srećan zbog situacije koju sam zatekao. Svestan sam da je ona delom i posledica ekonomske krize. Međutim, uvođenjem novih principa poslovanja, uveren sam da ćemo ovu situaciju ubrzo popraviti.

Koliko se iz bruto nacionalnog dohotka zemlje izdvaja za zdravstvo? Neki tvrdi da je to šest odsto, ali nalazi međunarodnih institucija su drugačiji?


- Nema razloga za bilo kakva nagađanja i špekulacije. Podaci koje sam zatekao, a i činjenice govore da se za zdravstvo u Srbiji izdvaja oko šest odsto dohotka.

Da li je i dalje moguće funkcionisanje principa solidarnosti i ima li toj formuli alternative?


- U svetu postoji nekoliko modela finansiranja zdravstvenih sistema i još više modela zdravstvenog osiguranja. Srbija je opredeljena da nastavi finansiranje zdravstva po sistemu solidarnosti, jer ga smatra najpravičnijim i uprkos svim teškoćama - realno mogućim. A to znači - onaj ko ima više izdvajaće više kako bi oni koji imaju manje mogli da se pod istim uslovima leče. Uvodićemo i različite mogućnosti dodatnog osiguranja. Već radimo na dobrovoljnom dodatnom osiguranju.
 

Lekari bez fiksnih plata

 

Da li se očekuju promene u funkcionisanju Fonda zdravstva?
- U odnosu na sadašnji sistem funkcionisanja biće nekih promena. Pre svega, plate lekara više neće biti fiksne. Njihove zarade će se, uslovno rečeno, sastojati iz dva dela - fiksnog i varijabilnog. Varijabilni deo će zavisiti od više faktora, pre svega od kvaliteta usluge.


Najavljuje se novi model finansiranja srpskog zdravstva, tzv. kapitacija?


- Taj model ćemo uvoditi postepeno narednih nekoliko godina. Radi se o jednostavnoj formuli - koliko radiš toliko ćeš i zarađivati, koja je već u svetu isprobana i pokazala se dobrom. Međutim, pogrešno je mišljenje da je suština kapitacije u tome da lekari budu plaćeni po količini obavljenog posla. Verujemo da ćemo ovim modelom postići nešto drugo, mnogo važnije, a maksimalan efekat lečenja.

Na samom kraju mandata vašeg prethodnika pojavila se nestašica nekih lekova, posebno citostatika, da li je to slučajnost ili odraz trenutne pogrešne preraspodele zaliha?


- Nestašica koju pominjete nije nastala zbog pogrešno vođene poslovne politike u Fondu zdravstva Srbije. No i pored toga RZZO je i taj problem rešio blagovremenom intervencijom. Moram još reći da je RZZO na vreme sproveo postupak javne nabavke citostatika sa C liste. I ne samo to, redovno sprovodimo kontrolu njihove potrošnje.
Međutim, treba znati da u jednom trenutku farmaceutske kuće nisu dovoljno brzo reagovale na potrebe zdravstvenih ustanova. Bez obzira na taj slučaj, uveren sam da građani nemaju potrebe za zabrinutost, lekova, pa i citostatika, biće u dovoljnim količinama.

2024 © - Vesti online