Ponedeljak 06.12.2010.
12:00
Đ. Barović - Vesti

Neradnici plaćeni milionima evra

Ovo je zaključak istraživanja Centra civilnih inicijativa (CCI) koje u poslednjih nekoliko godina obavlja monitoring rada parlamenta i Vlade BiH. Koordinator ovog Centra Ivica Ćavar u intervjuu za "Vesti" kaže da se ni poslanici ni ministri u Bosni ne mogu pohvaliti štedljivošću.

Ivica Ćavar


- To nije bila njihova osobina za protekle četiri godine, što samo potvrđuje tezu da su im lični i unutarstranački interesi daleko ispred interesa građana ili predizbornih obećanja - smatra Ćavar.


Na osnovu čega izvlačite taj zaključak?


- Članovi Zastupničkog doma PS BiH u prošlom sazivu poreske obveznike su koštali 8.617.626,90 KM (oko 4,4 miliona evra). Zanimljivo je da je 2007. godine za plate izdvajano 1.535.521.71 KM, a 2009. taj iznos je povećan za duplo i iznosio je 3.112.269,48 KM. Plate su povećane za čak 108 odsto, a istovremeno su godišnji planovi rada Parlamentarne skupštine BiH realizovani sa skromnih 30 do 40 odsto u odnosu na planirano. Samo u prošloj godini je od 111 planiranih zakona usvojeno tek 27.


Da li se već sada zna kolike će plate imati poslanici i ministri?


- Mada nisu realizovali ni trećinu planiranih zakonskih aktivnosti, poslanici su 2008. godine sebi povećali plate koje će važiti i u novom sazivu. Prosta računica govori da će za jedan mandat zastupnici i delegati Parlamentarne skupštine BiH zaraditi od 200.000 do 300.000 KM, odnosno od 100.000 do 150.000 evra. Ta zarada je u rangu 25 najnižih penzija u Bosni, odnosno između sedam i 10 prosečnih plata.


A kad je reč o ministrima?


- Za 2009. godinu predsedavajući Veća ministara BiH Nikola Špirić je samo kroz neto platu, tople obroke i primanja za odvojeni život zaradio oko 35.000 evra, što penzoner sa najnižom penzijom u BiH ostvari za 20 godina, a radnik sa prosečnom platom u Bosni za sedam ili osam godina. Slična sitacija je i sa ostalim članovima Veća ministara. Svima su plaćeni mobilni telefoni, dnevnice za putovanja, troškovi reprezentacije, troškovi prevoza službenim automobilom.


Za šta se sve još trošio novac?


- Odvojeni život parlamentaraca i ministara, koji nisu iz Sarajeva - 400 KM mesečno, stan za spomenute zastupnike i ministre - 500 KM, četiri puta mesečno poseta porodice - od 400 do 600 KM, rad u komisijama (privremene, ad hok komisije) novih - od 500 do 1.000 KM itd. Svi ovi podaci dovode do zaključka da su parlamentarci u Bosni najbolje plaćeni u regiji, a da pri tome postižu najlošije rezultate u svome radu. Sva državna ministarstva su obnovila svoj vozni park, a samo za vozilo predsedavajućeg Veća ministara BiH Nikolu Špirića izdvojeno je oko 111.000 evra.
 

Rekorderi

 

Napravili smo komparativnu analizu rada parlamenata u regionu. Iz te analize proizlazi da je Skupština Srbije jedna od najefikasnijih, a Parlamentarna skupština BiH najneefikasnija.


- Mada su parlamentarcima iz drugih država primanja mnogo niža nego ovima u BiH, oni su rekorderi po neradu. U izbornoj godini oni su ostvarili samo 24,3 odsto plana. Opasno je da se broj odbijenih zakona približava broju usvojenih. Za poslednje četiri godine odbijeno je 130 zakona, od toga 63,8 odsto zbog nedostatka entitetskih glasova, uglavnom iz Republike Srpske.


Blokirana budućnst

 

Nedavno ste izjavili da se na nivou BiH radilo katastrofalno. Zašto?


- Vladajuća većina u Parlamentu BiH je bila formirana na temelju interesa političkih stranaka, a ne na programskim sličnostima. Ta različitost u pogledu budućnosti BiH dovela je do kontinuirane blokade u radu. I dok su se političari prepucavali, životni standard je sve lošiji, vidljiv je znatan zaostatak na evroatlanskom putu, a građani BiH su liberalizaciju viznog režima čekali skoro godinu dana duže od Srbije, Crne Gore ili Makedonije.

2024 © - Vesti online