Nedelja 28.11.2010.
16:21 >> 20:07h
Srna

Švajcarci proteruju i za zloupotrebu socijalne pomoći

Plakati koji pozivaju na glasanje za deportaciju stranih kriminalaca iz Švajcarske
 

"Odobrenje inicijative na referendumu predstavlja nesigurnost", rekla je ministar pravosuđa Simoneta Somaruga, naglašavajući da će vlada istražiti načine implementacije novog propisa bez kršenja međunarodnih obaveza.

Ona je dodala da su glasači ovim poslali jasnu poruku da strane kriminalce smatraju ozbiljnim problemom.

"To samo pokazuje nesigurnost i mislim da je ovo veoma ozbiljan problem", rekla je Somaruga novinarima, dodajući da je interesu svih, i Švajcarske i stranaca i švajcarske privrede da se ispita ovaj predlog i načini njegove primene.

Prema podacima sa birališta 52,9 odsto podržalo je predlog SVP, dok je 47,1 odsto bilo protiv. Predlog je najviše podržao deo Švajcaraca koji govori nemački jezik, dok je samo šest od 25 kantona odbacilo ovaj prijedlog SVP-a, koja tvrdi da su stranci proporcionalno više upleteni u kriminalne radnje.

Glasanje je usledilo godinu dana pošto je Švajcarska šokirala svet zabranom izgradnje minareta na džamijama, što je, takođe, predložila SVP.

"Odluka koja je donesena danas prvi je korak ka većoj bezbednosti", saopštila je stranka SVP.

Sudije već sada mogu da narede proterivanje stranih kriminalaca, ali inicijativa SVP ide još dalje tražeći automatsko proterivanje onih koje sud proglasi krivima za "silovanje, seksulno zlostavljanje, nasilje i pljačku, trgovinu drogom i zloupotrebu socijalne pomoći".

Plakat SVP poručuje "crne ovce napolje"

Prema podacima Savezne kancelarije za migracije oko 400 ljudi svake godine se protera iz Švajcarske, ali sa novim predlogom taj broj će porasti na oko 1.500. Kritičari upozoravaju da je reč o diskriminaciji i ksenofobiji, kao i slučaju zabrane gradnje minareta.

Grupa "Amnesti internešenel" je saopštila da je prihvatanje ovog predloga "crni dan za ljudska prava u Švajcarskoj".


Stranci čine 23 odsto stanovništva u Švajcarskoj i to je najveći procenat u Evropi. Kako se državljanstvo ne dobija automatski mnogi stranci rođeni su, zapravo, u Švajcarskoj.

Vlada je već izrazila zabrinutost zbog ovih predloga i upozorila da će to dovesti do prekida bilateralnih sporazuma sa EU. Vlada je predložila kompromisnu verziju koja će obavezati vlasti da ispitaju svaki slučaj proterivanja pojedinačno.

Usvajanjem ovog zakona Švajcarska je dobila jedan od najstrožih zakona o deportaciji, a ima mišljenja da se njime prekršila Evropska konvencija o ljudskim pravima i da bi time strancima bila upućena poruka da od sada jedni zakoni važe za njih, a drugi za Švajcarce.

Uoči referenduma Švajcarska je bila oblepljena plakatima kojima se podržava proterivanje stranaca, a na kojima se određenim nacionalnostima pripisuje sklonost određenim prekršajima - "Ivan siluje, Izmir neopravdano dobija socijalnu pomoć, Detlef napastvuje decu".

SVP je odlučio da i ovaj put uvede "oštre" plakate, koji su korišćeni tokom izbora 2007. godine na kojima se vidi kako stado belih ovaca udara jednu crnu ovcu i tera je sa nacionalne švajcarske crveno-bele zastave.

Zvaničnici UN opisali su postere SVP-a kao "rasističke" kada su korišćeni 2007. godine. Stranka je odlučila da i ovaj put nastavi u istom stilu pa se na jednom plakatu vidi bradati muškarac sa srebrnim lancem oko vrata. "Faruk B. je ubica - treba li mu odobriti švajcarsko državljanstvo?" piše na plakatu.

SVP je pre oko godinu dana organizovala sličan referendum o kontroverznoj zabrani gradnje minareta. Uprkos međunarodnim kritikama Švajcarske oko zabrane gradnje minareta SVP je istrajna u svojoj nameri i da protera "strance kriminalce".

"Svi su upozoravali zbog mogućih međunarodnih tenzija zbog zabrane gradnje minareta i šta se dogodilo - ništa", rekla je listu "Indipendent" Silvija Bar, generalni sekretar partije.

2024 © - Vesti online