Dve strane takođe bi trebalo prestanu sa okrivljavanjem druge strane i razmisle, da li su možda njihovi postupci doprineli padu u odnosima. Druga lekcija originalnog Hladnog rata je da je to bila interakcija dve strane, pre nego akcija jedne strane, koja je doprinela spirali tenzija. U slučaju ukrajinske krize, postoji dovoljno velike krivice na svim stranama. EU je bila uporna u odbacivanju legitimnih ruskih interesa zbog propasti njenog sporazuma sa Ukrajinom. Tokom protesta u Kijevu, SAD su prebrzo napustile sporazum, postignut od strane diplomata na svim stranama, koji je nudio potencijalni izlaz iz krize i obećavao nove predsedničke izbore i ustavnu reformu. I sve vreme, Rusija je bila previše spremna da iskoristi ukrajinsku nestabilnost da bi utvrdila svoje ciljeve.
Treća lekcija originalnog Hladnog rata možda je najbitnija. Događaji, a ne ranije planirane politike i posebne strategije, uobičajeno određuju američko i sovjetsko ponašanje. U trenutnoj krizi u Ukrajini i drugim krizama, SAD i njeni evropski saveznici trebalo bi stoga da se fokusiraju na uticaj na ruske izbore oblikovanjem događaja, a ne pokušajima da se promeni način na koji Kremljin vidi stvari. U praksi, to znači da bi Vašington, zajedno sa EU, trebalo da se posveti ekonomskoj pomoći Ukrajini, koju ona očajnički traži (pod uslovom da se preduzmu pravi koraci kako bi se popravio korumpiran politički sistem) i da insistira na tome da ukrajinski lideri stvore vladu koja će imati legitimitet u istočnom delu zemlje, te da stvore okruženje u kojem će Ukrajina moći da sarađuje i sa Evropom i sa Rusjom, bez potrebe da bira. Ako se američka politika pokrene u tom pravcu, ruski izbori će biti konstruktivniji.
U ovom trenutku, emocije su jake u Moskvi, Vašingtonu i evropskim prestonicama, a konfrontacija u Ukrajini je u zamahu. Ukoliko nekako kriza u Ukrajini izbledi, intenzitet novog Hladnog rata će oslabiti, ali se neće završiti. Ukoliko se kriza u Ukrajini zaoštri (ili kriza negde drugde nastane), nastaviće se sa novim Hladnim ratom. Drugim rečima, Ukrajina je centralna tačka za odluku o pravcu konfrontacije, ali neće sve zavisiti od nje. Baš kao i originalan Hladni rat, novi Hladni rat će se igrati na više nivoa i neće početi da se razrešava sve dok obe strane ne prepoznaju visoke cene kursa na kojem su i ne odluče da preduzmu teške korake koji vode do drugačijeg puta.