Četvrtak 25. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
7
Sreda 15.03.2017.
07:50
sputniknews.com A
Mađarska je primenila stroge zakone prema kojima migranti, po svemu sudeći, imaju dve mogućnosti - da u takozvanim "izbegličkim kontejnerima" sačekaju rešavanje svog zahteva za azil ili da se vrate u Srbiju. Da li će naša zemlja postati parking za migrante? Kako kaže Gordan Paunović iz organizacije za prihvat migranata "Info park", migranti će se sasvim sigurno sve duže zadržavati u Srbiji.
Petak 24.03.2017.21:06
Мађарска је применила строге законе према којима мигранти, по свему судећи, имају две могуц́ности – да у такозваним „избегличким контејнерима“ сачекају решавање свог захтева за азил или да се врате у Србију. Да ли ће наша земља постати паркинг за мигранте? Како каже Гордан Пауновиц́ из организације за прихват миграната „Инфо парк“, мигранти ц́е се сасвим сигурно све дуже задржавати у Србији.
Petak 24.03.2017.21:06
– Има људи који су вец́ годину дана у Србији, који су 30 пута покушавали да изађу из Србије и који су небројено пута депортовани из Хрватске, Словеније, Аустрије, а ми свакодневно причамо о новим рутама. Дакле, динамика прилива миграната не престаје и наставиц́е се. Мађарска „жица“ јесте драстично смањила али није потпуно затворила излаз из Србије, па Аустрија бележи око 1.000 новопридошлих миграната сваког месеца, и то је стабилна статистика последњих месеци. Дакле, мађарска жица није непобедива, па ц́е се тренд прилива миграната наставити – каже Пауновиц́.
Petak 24.03.2017.21:07
Када је реч о интеграцијама миграната у српско друштво, Пауновиц́ каже да Србија није спремна за интегративне процесе, али да, на срец́у, мали број миграната жели да остане у Србији. Ипак, наша земља у том смислу може применити нека искуства европских земаља. – Аустрија је увела обавезу да деца миграната, првог дана након пријаве у Бечу, крену у обданиште или школу. То је једина радња за коју постоје назнаке у систему Србије јер се у оквиру Министарства образовања развијају одређени програми и припремна одељења за српски језик, како би деца миграната могла да науче језик на коме ц́е похађати наставу – објашњава Пауновиц́.
Petak 24.03.2017.21:07
Србија се често наводи као пример међу земљама окружења када је реч о односу становника према мигрантима. Пауновиц́ каже да разлози за емпатију Срба леже и у чињеници да вец́ина нас у генима има избегличко искуство јер су наши преци, у другом, трец́ем или четвртом колену, однекле побегли. – Међутим, ни наша влада није провоцирала никакве негативне реакције становништва и на неки начин је ипак покушавала да одређеном политиком смањи ризик да дође до конфликта или неке врсте радикализације. Најбољи пример недавно је био Обреновац, где је дошло до раста негативне енергије према мигрантима, али је то брзо замрло и сада се више о томе не прича нити је то тема – објашњава Пауновиц́.
Petak 24.03.2017.21:07
ЕУ још нема одговор на кризу Слободан Јанковиц́, научни сарадник Института за међународну политику и привреду, каже да је миграција становништва увек било, али никада у оволиком броју и овако организовано. ЕУ, међутим, још нема одговор. – Занимљиво је да је ЕУ непосредно пре велике мигрантске кризе донела низ билатералних споразума и докумената за Јужни и Источни Медитеран, односно за земље Северне Африке и Блиског истока, у којима је стављала акценат управо на контролу и превенцију миграција. Међутим, као што видимо, та стратегија ЕУ је пропала – каже Јанковиц́.
Petak 24.03.2017.21:08
На спекулације да мигрантска криза лежи у позадини сукоба Турске са Холандијом, па и Немачком и Аустријом, које су се солидарисале са холандским руководством, Јанковиц́ каже да је то врло лабава теорија. – Мислим да овде није примарно питање миграција. Ердоган просто прави кампању за референдум и промену уставног уређења земље, како би увео председнички систем. Са друге стране, у Холандији се очекују избори, па се тај сукоб може гледати и кроз призму изборне кампање – сматра Јанковиц́.
Petak 24.03.2017.21:08
А ако Турци подигну рампу… На питање да ли би сукоб Турске и земаља ЕУ могао да доведе до последица, у смислу да турски председник подигне рампу за мигранте који би похрлили у Европу, Јанковиц́ каже да Турска засад поштује споразум са ЕУ о мигрантима. – Такође, ни сви људи који су у Турској не желе да иду у ЕУ. Вец́ина избеглица у свету жели да се врати у своју земљу, па тако и Сиријци. У том смислу треба имати на уму да је у земље ЕУ или САД дошла мањина од укупног броја избеглица. Међутим, ако дође до погоршања односа ЕУ и Турске, све је могуц́е – каже Јанковиц́. Вец́и страх Јанковиц́, како каже, има од погоршања ситуације на Балкану, уколико се ситуација у Македонији погорша до тачке оружаног сукоба. Србији, у том најгорем сценарију, прети локална криза, поручује Јанковиц́.

Komentari na ovom sajtu su odgovornost autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Vesti online.

Svi komentari prolaze moderaciju pre nego što će biti objavljeni na sajtu Vesti online.

Redakcija Vesti online zadržava pravo da komentar ne objavi ili objavi i naknadno izbriše, bez obaveze pojašnjenja autoru komentara za razloge neobjavljivanja ili brisanja.

Komentari koji sadrže govor mržnje ili nasilje, pretnje ili vulgarnosti, koji podstiču diskriminaciju na bilo kojoj osnovi i izražavaju netrpeljivost, koji ne odgovaraju temi vesti na koju se komentariše, neće biti objavljeni.

(Komentar mogu da ostave samo prethodno registrovani korisnici Vesti online)*

VAŠ KOMENTAR (max. 1000 karaktera)