Petak 29. 3. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
10
Sreda 22.02.2017.
00:24
sputniknews.com, Vestionline A
Prošlo je tri godine od "revolucije dostojanstva", održane na Majdanu u Kijevu, kada su snajperisti ubili više desetina ljudi i više od stotine ranili. Taj krvavi četvrtak bio je tačka bez povratka za Ukrajinu. Međutim, tenzije ni danas ne jenjavaju, a u Ukrajini se već priča o trećem Majdanu, piše "Sputnjik".
Nedelja 26.02.2017.21:21
Све више Украјинаца, незадовољних актуелним властима, а нарочито радикалних струја позива на нову револуцију и државни удар. У центру Кијева годишњица Евромајдана се обележава протестима, тучама, нередима… Међутим, мишљења аналитичара око тога да ли се Мајдан може поновити су подељена. Део њих сматра да председник Петро Порошенко броји последње дане на власти, а да се Украјина претворила у „буре барута“ и само је питање тренутка када ће експлодирати.
Nedelja 26.02.2017.21:22
Међутим, има и оних који се према тој теорији односе скептично. Они кажу да за нове масовне протесте недостаје неколико кључних карактеристика — пре свега, подршка главних политичких снага. Упркос чињеници да је рејтинг кијевских власти сада три пута нижи од рејтинга бившег лидера земље Виктора Јануковича уочи његовог свргавања, процењује се да радикалне струје могу извести на улице од 1.000 до 10.000 људи. А то није довољно.
Nedelja 26.02.2017.21:22
Ниједна од парламентарних партија, сматрају аналитичари, неће отворено иступити и организовати „Мајдан 3“, као што је то било раније. Осим тога, револуцију не подржавају ни „западни партнери“, који би на то гледали као на елемент деструкције своје политике према Украјини. За „Мајдан 3“ недостаје и медијска подршка, као и подршка олигарха, који би евентуално финансирали нову револуцију. И што је најважније, недостају популарни и јаки лидери. Социолошка истраживања показују да ниједан украјински политичар данас нема подршку народа већу од 20 одсто. Људи просто немају за ким да иду.
Nedelja 26.02.2017.21:22
С друге стране, аналитичари не искључују могућност оружаног пуча, а то објашњавају растућ-ом милитаризацијом друштва и социјалним незадовољством. Ситуација у Украјини у последње три године може се описати и са само три речи — рат, сиромаштво, корупција. „Једино достигнуће је то што је почело свргавање Порошенка. Планирали су да то почну данас, а почели су још јуче. Да ли ће га свргнути са власти — видећемо. Али, судећи по плановима, у наредним недељама тензије ће само расти“, каже за Спутњик Ростислав Ишенко, председник Центра за системску анализу и прогнозу Украјине.
Nedelja 26.02.2017.21:23
Стручњак истиче да „Мајдана 3“ неће бити, а да Украјини прети оружани пуч. Мајдан је, према његовим речима, увезена технологија, а сада нико није заинтересован да се меша у унутрашња питања Украјине. „То значи да ће Порошенка покушати да свргну оружаним пучем. Неважно је да ли ће он бити са пуцњавом на улицама или ће се све тихо одиграти. Сетимо се да је император Павле Први свргнут без икаквог Мајдана, односно револуције. Оружани пуч се догодио, иако се на улицама није пуцало… Али, не искључујем могућност да ће се у Кијеву пуцати. Шта ће се дешавати, зависи и од тога колико људи ће устати да заштити Порошенка“, додао је Ишенко.
Nedelja 26.02.2017.21:24
Наивно је мислити да ће се у случају преврата живот Украјинаца променити набоље. А ако дође до оружаног свргавања власти, на то место ће, прогнозирају аналитичари, доћи „прави радикали“, а то, упозоравају они, носи бројне ризике. „Сада многи претендују на Порошенково место, али после њега централна власт неће још дуго постојати. Порошенко је опстао на власти само зато што је био потребан украјинским елитама, као посредник у дијалогу са Западом. Он им је био потребан све док му је Запад пружао мат-еријалну и дипломатску подршку, али пошто Запад више не жели да подржава кијевски режим Порошенко се нашао у проблемима. Међутим, и следећег лидера очекује слична судбина, јер ће га олигарси доживљавати као непријатеља. Једини начин на који нови председник може да заради је отимање њихове имовине, а то се тајкунима неће свидети.
Nedelja 26.02.2017.21:25
Народ ће га такође доживљавати као непријатеља, зато што неће бити у стању да побољша економску ситуацију у земљи. Исто тако, нови председник ће бити непријатељ и за Донбас, јер неће бити у стању да заустави рат на истоку земље. Он ће бити непријатељ и за на-цисте, јер неће бити у стању да добије тај рат. Због тога ће свака нова централна власт у старту бити доживљавана као непријатељ од стране целог друштва“, каже Ишенко, прогнозирајући да ће на власт у Украјини доћи неона-цисти, који „имају стварну снагу и праве борбене јединице“.
Nedelja 26.02.2017.21:25
Подсећања ради, Евромајдан је термин који се употребљава за масовне демонстрације у Украјини које су почеле 21. новембра 2013. након што је тадашња влада одбила да потпише споразум о ближој интеграцији Украјине са ЕУ. Мирни протести су у фебруару 2014. прерасли у жестоке сукобе, уз коришћење „Молотовљевих коктела“ и другог оружја. Најкрвавијом епизодом „револуције достојанства“ сматра се пуцњава у Институтској улици, где су са кровова зграда на демонстранте пуцали снајперисти. За само два сата они су убили неколико десетина људи и ранили више од стотине. Бивше и садашње власти те земље оптужују једна другу за организацију тог масовног убиства.
Nedelja 26.02.2017.21:25
Да би избегао даље крвопролиће, тадашњи председник Виктор Јанукович је 21. фебруара са представницима тадашње опозиције потписао споразум о окончању кризе у земљи, који је предвиђао расписивање превремених избора до краја године, формирање владе националног јединства и враћање Устава из 2004. године, којим ће његова овлашћења бити смањена. Документ је предвиђао и разоружавање опозиције. Међутим, већ следећег дана споразум је био прекршен — Јанукович је свргнут, а „евромајдановци“ су преузели власт.
Nedelja 26.02.2017.21:25
Преврат је земљу довео до економског суноврата и раскола — Украјина је остала заглављена у грађанском рату усред жеље дела становништва да се придружи ЕУ и НАТО-у. Актуелне кијевске власти војну операцију, коју воде на југоистоку земље против сопственог становништва, назвале су „антитерористичком“. У том рату је погинуло више од 10.000 људи, a на хиљаде је рањено.

Komentari na ovom sajtu su odgovornost autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Vesti online.

Svi komentari prolaze moderaciju pre nego što će biti objavljeni na sajtu Vesti online.

Redakcija Vesti online zadržava pravo da komentar ne objavi ili objavi i naknadno izbriše, bez obaveze pojašnjenja autoru komentara za razloge neobjavljivanja ili brisanja.

Komentari koji sadrže govor mržnje ili nasilje, pretnje ili vulgarnosti, koji podstiču diskriminaciju na bilo kojoj osnovi i izražavaju netrpeljivost, koji ne odgovaraju temi vesti na koju se komentariše, neće biti objavljeni.

(Komentar mogu da ostave samo prethodno registrovani korisnici Vesti online)*

VAŠ KOMENTAR (max. 1000 karaktera)