Petak 22. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
9
Nedelja 29.01.2017.
00:10
rs.sputniknews.com #Commented 45 and 46 rows # #Changed code from 45-46 A
Penzionisani veterani američke vojske, diplomate i bivši pripadnici obaveštajnih službi zaradili su ogromne pare obučavajući i naoružavajući Hrvate, Muslimane i Albance za rat protiv Srba. Privatna vojna kompanija "Military Professional Resources" (MPR) bila je "desna ruka" Pentagona u svim "ratnim pohodima" na Balkanu - od Hrvatske do Kosova. Njeni pripadnici su još aktivni na Kosovu gde učestvuju u obuci buduće vojske Kosova.
Petak 03.02.2017.20:41
Пензионисани ветерани америчке војске, дипломате и бивши припадници обавештајних служби зарадили су огромне паре обучавајући и наоружавајући Хрвате, Муслимане и Албанце за рат против Срба.
Petak 03.02.2017.20:41
Фирма је основана 1987. године и власништво је осморице пензионисаних официра америчке војске. Први човек и оснивач те америчке паравојне организације је пензионисани генерал Бенц Џон Кредик, иначе бивши радник Пентагона, а бизнис им иде тако добро да су 2010. године (последњи доступан извештај) инкасирали 15,7 милиона долара.
Petak 03.02.2017.20:42
Пентагон је ту фирму први пут на Балкану ангажовао за обуку хрватске војске у војној акцији "Олуја". За обуку хрватских војника и логистику у акцији којом је из Хрватске протерано скоро 250.000 Срба МПР је од Министарства одбране САД добио 50 милиона долара. Камп за обуку налазио се у близини Задра, а обуку хрватске војске водио је генерал мајор Ричард Грифит, вијетнамски ветеран. Умешаност те фирме у војну акцију "Олуја" обелодањена је после тужби које је неколицина крајишких Срба против њих поднела пред судом у Чикагу. Епилог те тужбе је нејасан, јер је по једној верзији одбачена, док други говоре да се завршила нагодбом тако што су Срби тужиоци прихватили понуђену суму као накнаду.
Petak 03.02.2017.20:42
За исти посао током рата у Босни, радећи за муслиманску страну, та фирма је од Пентагона добила 100 милиона долара. Осим обуке, она је и током ембарга УН на наоружавање зараћених страна имала задатак да наоружа Муслимане за коначан обрачун са Србима. То је и урадила, али је потписивањем Дејтонског споразума, МПР у Босни остао без посла, па је по налогу Пентагона наставио рад на Косову. Томе је добрано кумовао Агим Чеку, који је био хрватски генерал, али и један од вођа ОВК на Косову. Обуку припадника ОВК за "герилски рат" против српске војске, логистику за нападе и тренинг кампове за нове чланове ОВК, који су били инсталирани на северу Албаније, водио је лично први човек МПР-а - Бенц Џон Кредик.
Petak 03.02.2017.20:42
Косовски рат за МПР је био извор правог богатства, јер је за нешто више од две године ангажовања, укључујући и наоружавање ОВК, "зарадио" близу 200 милиона долара! Године 1999. одмах по окончању НАТО бомбардовања СРЈ, МПР се "притајио" обучавајући Албанце за напад на Македонију 2001. године. За "прво" човека изабран је Самедин Џезаириј, познат и као "командант Хоџа". Тај аустријски држављанин, пореклом из Албаније, борио се и током косовског рата на страни ОВК, а са Кредиком се познавао из рата у Чеченији и Авганистану. Командант Хоџа је као вођа муџахединске 112. бригаде предводио напад на Македонију заједно са 17 инструктора те америчке приватне војне фирме.
Petak 03.02.2017.20:42
Информације које су процуреле из НАТО-а 2002. године, а којима је располагала и немачка обавештајна службе БНД, указивале су да је Џезаирију тада био намењен много озбиљнији задатак од освајања македонске територије за Албанце. Он је према тим подацима требало да створи простор за формирање огранка Ал Каиде на Балкану у троуглу југ Србије-Косово-Македонија. План није успео, па се војни део МПР-а повукао, док се цивилна веза наставила са Косовом преко Филипа С. Голдберга, који је био шеф америчке мисије у Приштини од 2004. до 2006. године.
Petak 03.02.2017.20:43
Голдберг је иначе играо активну улогу у распаду Југославије. Од 1994. до 1996. године био је одговоран за сектор "Босна" у Стејт департменту. Блиско је сарађивао са специјалним изаслаником Вашингтона Ричардом Холбруком и играо је централну улогу као шеф кабинета преговарачког тима у Дејтону. Голдберг је радио под надзором помоћника државног секретара САД Џона Негропонтеа, који је био директно задужен за разне "активности" америчких амбасада, које су сарађивале са МПР-ом широм света, и који је био цивилна веза са том војном фирмом.
Petak 03.02.2017.20:43
Голдберг је 1996. године радио и као специјални асистент тадашњег помоћника државног секретара Строба Талбота који је заједно са државном секретарком Медлин Олбрајт одиграо кључну улогу у бомбардовању Југославије 1999. године. Његов близак сарадник у то време био је Џејмс Фоли, човек који је био на челу информативне службе у Стејт департменту и који је блиско сарађивао са амбасадором НАТО-у у Бриселу Џејмијем Шејом. Непуна два месеца пре војног напада НАТО-а на СРЈ Фоли је позвао ОВК да се "трансформише" у угледну политичку организацију, преузевши на себе обавезу да од "терориста ОВК" направи политичаре који и данас владају Косовом.
Petak 03.02.2017.20:44
МПР је за успех на Балкану добио велики бонус од Пентагона и америчких власти, али и из приватних фондова који се доводе у везу са породиц-ом Клинтон. Та фирма, то јест њени припадници и данас су веома активни на Косову, у војним и цивилним припремама за формирање војске Косова. Буџет за косовску војску досегао је 42 милиона евра, а план је да се сваке године повец́ава за око четири милиона. Тај позамашан "џепарац" за војни сектор сиромашног Косова пуни се и преко МПР-а, тачније из америчког војног буџета. Њиме се плац́а обука трансформисане ОВК, као што су руковање најсавременијим оружјем, учење страних језика, образовање кадрова по престижним војним академијама у свету, итд. Обуку обављају припадници МПР-а.

Komentari na ovom sajtu su odgovornost autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Vesti online.

Svi komentari prolaze moderaciju pre nego što će biti objavljeni na sajtu Vesti online.

Redakcija Vesti online zadržava pravo da komentar ne objavi ili objavi i naknadno izbriše, bez obaveze pojašnjenja autoru komentara za razloge neobjavljivanja ili brisanja.

Komentari koji sadrže govor mržnje ili nasilje, pretnje ili vulgarnosti, koji podstiču diskriminaciju na bilo kojoj osnovi i izražavaju netrpeljivost, koji ne odgovaraju temi vesti na koju se komentariše, neće biti objavljeni.

(Komentar mogu da ostave samo prethodno registrovani korisnici Vesti online)*

VAŠ KOMENTAR (max. 1000 karaktera)