Kako se 44. predsednik SAD-a sprema da izađe sa scene, on može sebi da čestita na tome da je postao prvi dobitnik Nobelove nagrade za mir koji je bombardovao sedam različitih zemalja vraćajući ih u kameno doba.
Predsednik koji je propovedao nadu i zadržao vojno-industrijski kompleks u dobroj kondiciji, prodao je rekordnih 115 milijardi dolaza u oružju Saudijskoj Arabiji, najrepresivnijem režimu na svetu, i destabilizovao čitav region, stvarajući vakuum za teroriste da napreduju.
Kako SAD obnavlja bombardovanje i propagandnu kampanju u Sirji, čini se da američka sklonost za vođenje rata ne poznaje granice. Tokom predsedavanja Baraka Obame, Amerika je bombardovala sedam zemalja dok je podržavala druge destabilizirajuće vojne akcije širom Bliskog istoka.
Avganistan – Uprokos najavljenom “kraju“ rada u Avganistanu, značajno američko vojno prisustvo ostaje u Avganistanu. Bespilotne letelice su često prisutne na nebu Avganistana. Jedan napad ranije ovog meseca je u*bio 12o ljudi, kako navodi iranska PressTV.
Irak – Obamina administracija je sprovela preko 5.000 vazdušnih napada u Iraku i Siriji samo u poslednjih godinu dana, izvestio je Dejvid Lerman za Bloomberg Business. Uprkos tekućem vojnom angažovanju SAD-a, terorizam je i dalje smrtonostno prisutan u iračkim gradovima.
Libija – Dok Evrposka unija i njeni saveznici sprovode mnoge od vazdušnih napada tokom građanskog rata u Libiji, SAD su bile odlučujuće u destabilizaciji te zemlje kroz vojnu pomoć i direktnu podršku, posebno tokom zbacivanja generala Moamera Gadafija 2011. godine. Sada ISIS takođe tamo dobija jako uporište, a zemlja je opisana kao propala država.
Pakistan – Napadi dronom su takođe česti u Pakistanu, gde Biro za istraživačko novinarstvo procenjuje da bi samo 4 odsto žrtava moglo biti identifikovano kao pripadnici Al Kaide. Iako su napadi dronom na Pakistan počeli pod Džordžom Bušom, njihova učestalost je dramatično porasla pod Obamom, izvestio je RT prošle godine.
Somalija – Preko 100 američkih vojnika je stacionirano u Somaliji od 2007. godine, izvestio je Rojters prošle godine. U septembru je Amerika tamo ponovo sprovela vazdušne napade, ubivši Ahmeda Abdi Godana, vođu ekstremističke grupe Al Šabab, za koju SAD tvrde da sarađuju sa Al Kaidom.
Sirija – SAD su ranije ovog meseca obnovile kampanju bombardovanja Sirije sa ratnim američkim avionima koji su poleteli iz baza u Turskoj. Vazdušni napadi su takođe korišćeni u neuspelom pokušaju da se odbrani “Divizija 30,“ propali američki pokušaj da obuči takozvane “umerene“ sirijske pobunjenike.
Jemen – WikiLeaks je otkrio da su jemenski zvaničnici dozvolili vazdušne napade, koji su počeli pod Džordžom Bušom, da bi se nastavili pod Obaminom administracijom. RT je prošle godine izvestio: “Američko bombardovanje u Jemenu gotovo isključivo obavljaju dronovi i ono je u porastu u poslednjih nekoliko godina… Izveštaj Human Rights Watch je 213. godini analizirao šest vazdušnih napada u Jemenu koji su sprovedeni od 2009. godine. Organizacija je utvrdila da su od 82 ljudi koji su poginuli u vazdušnim napadima, 57 bili civili.
Sve u svemu, Amerika je bombardovala 14 pretežno muslimanskih zemalja od 1980. godine. Broj poginulih u svim savremenim ratovima na Bliskom istoku može biti u visini od 4 miliona mrtvih muslimana i Arapa. Ponovljene vojne kampanje su destabilizovale Bliski istok, što je dovelo do terorističkih grupa kao što je ISIS, omogućavajući sektaštvu da cveta, i zahtevajući dalje bombardovanje.