Када изговоримо реч – породица, асоцијације могу бити поприлично разнолике. Међутим, некако, већина нас помисли, поред свега и пре свега на васпитање, децу, сигурност…
Васпитање. Примећујем колико лако изговарамо ту реч, а толику тежину поседује, кроз бројне аспекте! Свеукупност васпитања, Владика Николај Велимировић објашњава овако: „Дужност је родитеља да не сматрају децу своју за искључиву својину своју, но да их васпитавају мало за себе, а доста за друштво“. Ако се ослонимо на ову мудро изговорену реченицу, онда васпитање мора бити стварање, тј. „градња“ човека за сложен живот у заједници са другим људима.
Шта је оно, што одрасли треба да развију код деце, како би она постала темељем чврстог друштва? Поред уљудности, искрености, праведности, на ред долази рад и марљивост. Рад је основ, стуб живота, стварања и перманентног одржања људи! У прилог томе потребно је озбиљно приступити радном васпитању, још од најранијих дана развоја детета.
Чим нови живот наступи, сазнања о свету новорођенче почиње стицати у самој породици. Дакле, шта може зауставити „ветар“, који дува на свим пољима нашег друштва и дрма основе, свега што је ваљано? То је засигурно, чврста породица, са добром потпором, насталом радним васпитањем.
Живот нас усмерава на компликоване и тешке ситуације, а свакако и на оне, које нам причињавају задовољство. На самом почетку развоја личности, оно што посве малом детету (од годину или две), причињава срећу је потреба за самосталним обављањем неких њему знаних активности. Тако све и почиње. Почињу детињи пориви за самосталношћу и исконске жеље за потврђивањем умећа, својственим човеку. Бринемо ли ми о томе, на који начин да такве потребе развијамо и употпуњавамо или се упињемо, већ на том почетку, да урадимо све уместо деце? Оправдања, да су у том периоду наша чеда исувише мала да обаве неки послић сама, постају нам осуда, коју ни не примећујемо, не видимо да смо угрозили прво исконско хтење да дете по природи постаје мислено, радно и биће које ће доприносити заједници.