Главни циљ који су овим споразумом требало да постигну Обама и Кери јесте да искористе руски утицај на сиријског председника Башара ел Асада како би се „повукао са хоризонта”. И Москва је, наравно, имала интересе с којима је ушла у преговоре са САД. Јуче је портпарол Кремља Дмитриј Песков обелоданио да је примарни циљ да се раздвоји „умерена сиријска опозиција” (коју подржавају САД) од терористичких група, без чега је „тешко могућ даљи напредак”. Примирје које је ступило на снагу у понедељак, првог дана Курбан-бајрама, третира се као предуслов заједничке борбе против ИД и Џабхата Фатаха ел Шама (групе која се раније звала Нусра фронт), како би се омогућили услови за постизање политичког решења о Сирији.
Ако је веровати руском разумевању тачака споразума, Пентагон није ни прстом мрднуо да испуни свој део уговора. Руско министарство спољних послова у уторак је позвало САД да утичу на неке од оружаних група у Сирији које одбијају да прекину борбу против владиних снага. „Ми снажно позивамо све оне који имају утицаја на ове прекршиоце примирја, првенствено америчку страну, да се коначно позабаве својим клијентима”, наведено је у саопштењу.
Вашингтон је, судећи према изјави портпарола Стејт департмента Марка Тонера, ипак задовољан обуставом непријатељстава, упркос спорадичним немирима и сматра да је „договор у целини одржив”. И изасланик УН за Сирију Стафан де Мистура је похвалио „значајно побољшање”, упркос појединачним нападима „укључујући и оне које чине опозиционе снаге”.