Атеисти и пагани су хиљадама година улагали много труда да по-бију истинитост целокупне Библије, а јевреји у побијање Новога Завета. Мислим да је сувишно рећи, да су и једни и други и трећи, доживели потпуни неуспех (фијаско!). Рецимо, сви они безуспешно се упињу и муче, како би објаснили прво успон а онда тријумф Хришћанства, односно Христоса Бога живога. Пре неког времна, гледах емисију неког чувеног историчара (јеврејског атеисте) који је завапио: «Историја никад неће дати одговор на њен највећи парадокс – како су 11 неписмених, преплашених и обезнањених апостола, изменили ток историје и створили најмоћнији покрет свих времена, и то након смрти свога вође!» На ово питање ниједан атеиста, паганин или јеврејин није дао прихватљив научни одговор !!! Иначе, ја сам човек од науке (2 државна факултета и постдипломске стидије) и мој пут до вере православне био је веома трновит. Зато, предлажем, да се за почетак позабавимо чистом историјском науком, односно оном што је опипљиво !!!
ПРВО: Ако поштено погледате свеукупну литетратуру, видећете да постоји више манускрипата Новога Завета него за било коју другу књигу старога света. Као да је Бог желео да сачува тај текст, како би сви људи, свих времена, жељни истине о Христовом васкрсењу, могли и аргументима науке и знања одбранити своју веру. Манускрипти су списи који представљају копије оригинала (“аутографа”, тј. “списа које су писали сами аутори”). Нови Завет је подупрт са вишеод 5300 манускрипата !!!!!!!!!!!!
ДРУГО: Манускрипти Новог Завета старији су од манускрипата других књига старога света. У историографији веома је важан временски период између писања аутографа и првих копија манускрипата. За већину списа старога света овај јаз је негде око хиљаду година. Када су у питању списи Новог Завета, јаз између аутографа или оригиналних списа и првих манускрипата је негде око 100 година (мали период за измене оригинала). Прве копије Јеванђеља, настале су у време када су још увек били живи очевици, они који су се лично сусрели са васкрслим Христом.
ТРЕЋЕ: Тачност манускрипата Новог Завета, боља је него код других старих књига. На пример, ако узмете индијску Махабхарату и упоредите манускрипте у односу на оригинал, њихова тачност је негде око 90%. Ако упоредите, рецимо, копије Хомерове “Илијаде” у односу на оригинал, тачност је негде око 95%. Али, ако упоредите тачност копија Новог Завета у односу на оригиналне аутографе, њихова тачност је између 99,9% и 100%.
ЧЕТВРТО: Број различитих аутора. Као да Богу није било довољно да један аутор пише о Христовом васкрсењу, него имамо четири аутора. Дакле, број различитих аутора Новог Завета који су писали о личности Исуса Христа и о догађајима који су везани за Његов живот већи је од броја аутора који су описали друге догађаје старога света.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
С друге стране, постоји и велики број нехришћанских историчара првог века који су сведочили о Господу Исусу Христу.Ја ћу вам одабрати неког ко се издваја својом непристрасношћу и објективношћу, а то је свакао римски историчар из првог века, Јосиф Флавије, који је сведочећи о времену владавине римског управитеља Понтија Пилата 26-36 г.н.е забележио следеће: „Некако у то време појави се Исус мудар човек, ако га уопште можемо звати човеком; јер чини чудеса, учитељ људи који су га уистину прихватили са задовољством. Он је придобио много Јевреја, а исто тако и Грка. Овај човек је био Месија. И кад га је Пилат осудио на смрт распећем на подстицај самих наших вођа, они који су га од почетка следили нису га напустили, јер им се указао жив, и то трећег дана након смрти, баш као што су Свети пророци предвидели и рекли друге дивне ствари о њему. Па чак и сад, хришћани прозвани по њему, још увек нису одумрли“. (Јудејске старине: 18.3.3.)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Дакле, ако желимо негирати Христово Васкрсење, као историјски догађај, тада морамо ставити под сумњу све друге историјске догађаје !!!