Petak 15. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
34
Petak 24.06.2016.
17:51
Vestionline #Commented 45 and 46 rows # #Changed code from 45-46 A
Zagovornici katalonske nezavisnosti smatraju da Bregzit i mogućnost održavanja novog referenduma o samoopredeljenju Škotske daje dobre argumente njihovim ciljevima, pa su ponovno zatražili održavanje referenduma u toj bogatoj severoistočnoj španskoj regiji, prenose agencije.
Petak 24.06.2016.18:17
Referendum o nezavisnosti i samoopredeljenje Kurda u Turskoj bi bio jos veci izazov u ovom haosu - tendencija u porastu.
Nedelja 26.06.2016.20:51
Svi su upoznati sa Kosovom, Krimom, Katalonijom, Flandrijom, Baskijom, Škotskom, neki i sa Korzikom, ali retki su svesni da je Stari kontinent zapravo krcat regionima koji samo čekaju povoljan trenutak da izvrše secesiju.
Nedelja 26.06.2016.20:51
BAUK KRUŽI EVROPOM, BAUK SEPARATIZMA! Krim se otcepio od Ukrajine i ekspresno pripojio Rusiji koje je deo bio sve dok pedesetih godina prošlog veka Nikita Hruščov (neki kažu u stanju pijanstva) nije odlučio da ga prebaci pod ingerenciju Ukrajine. Na taj način, ova regija je krenula putem Kosova koje se od nas otcepilo zvanično 2008. godine, iako de fakto još juna 1999. Sam Putin je kazao da postoji “apsolutna srodnost” između ova dva slučaja, te ukazao na licemerje Zapada u tome što nezavisnost južne srpske pokrajine priznaje dok odluku naroda Krima ne (iako on sam – za sada – ne priznaje nezavisnost Kosova iz istih razloga zbog kojih Zapad ne priznaje krimsku). Međutim, ovo su samo poslednji slučajevi u Evropi, oni koji su se zbili u trećem milenijumu. Stari kontinent je, kao što smo u naslovu i rekli, krcat regionima koji žele da se otcepe od svojih matičnih zemalja i da postanu nezavisne, međunarodno priznate države. Krenućemo od onih koji su nama geografski najbliže......
Nedelja 26.06.2016.20:52
U srcu Rumunije, u istočnoj Transilvaniji, ušuškana u šumovitim dolinama i na zelenim brdima i visovima istočnih Karpata leži zemlja Sekelja: etničkih Mađara koji su se igrom sudbine i istorije našli van granica matice koje su bili deo praktično hiljadu godina, sve dok Erdelj nije posle Prvog svetskog rata pripojen Rumuniji.
Nedelja 26.06.2016.20:53
Sekelji se nikada nisu u potpunosti odrekli želje da se vrati u okvire Mađarske, ali se to ne zagovara otvoreno; ono što se traži je vraćanje autonomije u granicama koje oni geografski naseljavaju i u kojima čine dvotrećinsku većinu, a koju su imali kroz veći deo istorije, pa čak jedno vreme i tokom komunističke vlade, dok na čelo u Bukureštu nije došao Čaušesku. Pre dve godine se na Jutjubu pojavio snimak na kome se vidi grupa Sekelja među kojima ima i dece, a koja se u nekom vojnom kampu za obuku sprema za oružanu pobunu protiv “rumunske okupacije”, zbog čega su morali da reaguju i vlada i policija.
Nedelja 26.06.2016.20:54
Dolazimo sada do dva manje snažna separatizma, naime, do Šlezije koja se nalazi na jugozapadu Poljske i severoistoku Češke, i do Moravske koja se nalazi na istoku Češke. Šleski autonomni pokret traži samoupravu u okviru ujedinjene Evrope, a Šležane vide kao odvojeni narod koji je drugačiji od Poljaka, Nemaca i Čeha. U ovoj pokrajini Poljske imaju podršku skoro deset odsto populacije i tri poslanika u regionalnom parlamentu; u mnogim mestima imaju podršku i polovine glasača. Šležani su najbrojnija nacionalna manjina u Poljskoj, iako su u 20. stoleću bili prisiljavani da se izjašnjavaju kao pripadnici drugih naroda a njihov identitet želeo da se za-tre.
Nedelja 26.06.2016.20:55
Moravci, barem oni koji misle da su nešto posebno u odnosu na Čehe, optužuju Prag da vrši sistematsko uništavanje moravske kulture, tradicije i jezika, a stranka koja zastupa ove ideje takođe veruje da budućnost Evrope leži u rasturanju njenih modernih nacionalnih država i uspostavljanju novih u istorijskim granicama. Imaju malu podršku, iako ne postoji dvojba da su istorijski gledano “posebni” u odnosu na Bohemiju, odnosno zapad zemlje.
Nedelja 26.06.2016.20:56
ht_tp://w_ww.telegraf.rs/wp-content/uploads/2014/03/26/Separatisticki-pokreti-u-Bavarskoj-zemlji-Sekelja-Moravskoj-Sleskoj-Juznom-Tirolu-i-Venetu-670x427.jpg
Nedelja 26.06.2016.20:56
Nema sumnje da su Bavarci posve autentični Nemci, baš kao i susedne Švabe i Austrijanci; imaju svoj poseban jezik, posebnu kulturu, poseban način razmišljanja, a imali su za dugo vremena i posebnu državu, koja se na kraju utopila u Rajh. Uprkos svemu tome, Bavarci su Nemci. Upravo je to razlog zbog koga Bavarska partija – koja traži nezavisnost u okviru EU – nema veliku podršku među stanovništvom. Nakon Drugog svetskog rata išli su i do 20 odsto, ali od šezdesetih godina stabilno padaju. Međutim, 2008. godine su na lokalnim izborima uzeli 50 poslaničkih mesta, računajući i jedno u samom gradu Minhenu. Prošle godine uzeli su 2,1 odsto glasova, što im je najbolji rezultat od 1966. godine.
Nedelja 26.06.2016.20:57
Pošto smo već kod Nemačke, spomenimo odmah i slučaj Frižana, koji su posebna etno-jezička grupa koja nastanjuje sever najmoćnije zemlje Evrope ali i istok Holandije; premda za sada traže samo autonomiju, ko zna u kom pravcu će to ići kada je dobiju. Sa Lužičkim Srbima je slična situacija, ali su razjedinjeni i svoja prava ostvaruju mahom kroz najveće političke partije.
Nedelja 26.06.2016.20:57
Italija ima puno više problema od Nemačke. Severna liga traži otcepljenje tzv. Padanije, koja obuhvata ceo sever Apeninskog poluostrva, a postoji odnedavno i pokret koji traže otcepljenje samo regije Veneto sa istorijskim centrom u Veneciji, te obnovu Mletačke Republike. Na nedavnom neslužbenog referendumu skoro 90 odsto žitelja ove oblasti izrazila je želju da postane suverena država. Severna liga je jaka i bila je u više italijanskih vlada, a taktika kojom se služe ne bi li ostvarili cilj je sadržana u zahtevu za federalizaciju Italije i veću regionalnu autonomiju.
Nedelja 26.06.2016.20:58
Unutar ovog područja je i Južni Tirol, u kome su većina Austrijanci koji traže ili nezavisnost ili pripajanje matici; Rim im je dao široku autonomiju koju su oni iskoristili da bi stvorili jedan od najbogatijih evropskih regiona. Sardinija i Sicilija su takođe na spisku problema koje ima vlada u Večnom gradu; što se tiče ovih prvih, poslednje ankete pokazuju da čak 40 odsto Sarda želi da se otcepi, dok 60 odsto (!!!) želi veću autonomiju. Efektivno, to znači da na ovom ostrvu niko nije zadovoljan postojećim stanjem, i da svi žele da se ono promeni. Na poslednjim, ovogodišnjim lokalnim izborima postojalo je čak 15 autonomaških i independističkih partija koje zbog ovakve fragmentacije i nesloge (ne daj Bože da se Sardi slože) nisu uzeli onoliko mesta koliko je trebalo, pošto su zajedno skupile 27 odsto glasova a imaju samo osam poslanika u regionalnom veću.
Nedelja 26.06.2016.20:59
Flamanija i Valonija su prvobitno bili delovi Kraljevine Holandije, nastale nakon Napoleonskih ratova kao tampon-zona između Francuske i nemačkih državica. Belgija je nezavisnost je stekla 1830, nakon revolucije koja je počela u briselskoj operi; u narednih vek i po, belgijskom politikom su dominirali manjinski frankofoni Valonci, koji su na svaki način suzbijali holandski jezik i flamansku kulturu. Sam grad Brisel je oduvek bio deo Flandrije, ali je postao većinski frankofon upravo zbog te agresivne valonizacije. Flandrija se posle Drugog svetskog rata oslobodila tog jarma, a progresivna federalizacija zemlje je dovela do toga da danas Belgija ima više konfederalnih nego federalnih odlika i vlast je maksimalno devoluirana u se-riji ustavnih reformi koje su se odigrale u nekoliko poslednjih decenija.
Nedelja 26.06.2016.21:00
Ne postoje Flamanci koji su zadovoljni postojećim stanjem; neki traže otcepljenje, neki konfederaciju, neki dalju federalizaciju, dok neki žele da se Flandrija pripoji bratskoj Kraljevini Holandiji. Tokom postizborne krize pre nekoliko godina, čak se 46 odsto stanovnika ove regije izjasnilo za nezavisnost. Uz Kataloniju, ovo je najpoznatiji primer secesionizma na Starom kontinentu.
Nedelja 26.06.2016.21:00
Farska Ostrva i Grenland pokazuju naznake da bi uskoro mogli da krenu putem nezavisnosti od Danske, a i u Skanelandu, u Švedskoj, postoji minorna desničarka anti-imigraciona partija koja želi otcepljenje od Stokholma. Pojedinci na Alandskim ostrvima, koja pripadaju Finskoj a na kojima žive samo Šveđani, maštaju o prisajedinjenju matici ali su malobrojni; većina sebe vidi u Finskoj. Laponci (oni kažu Sami) su narod ugro-finskog porekla koji nastanjuje sam sever Skandinavije i čija se teritorija prostire po gornjim polovinama Norveške i Švedske, te samom severu Finske, ali i po krajnjem severozapadu Rusije: dakle, nastanjuju ogroman prostor i kada bi imali svoju državu bila bi među većima na kontinentu. Sapmi je predloženi naziv za ovu teritoriju, ali za sada ne traže secesiju već samo teritorijalnu autonomiju. Manje probleme imaju i Litvanija sa Samogitijom (partija koja traži nezavisnost uzima oko pet odsto u svojim okruzima) te Letonija sa Latgalom, u kojoj živi veliki broj Rusa ali i etničkih Latgala od kojih neki veruju da nisu isto što i Letonci.
Nedelja 26.06.2016.21:00
Francuska nacija nastala je jačanjem centralnog autoriteta nauštrb regionalnih gospodara, a ključnu ulogu u tome odigrala je dinastija Burbona; može se slobodno reći da Francuska ne bi postojala u ovom obliku u kome danas postoji da nije bilo kohezivnog faktora monarhije. Zbog toga oni imaju mnogo problema na ovom polju; pođimo od Korzike koja je najpoznatiji primer separatizma u ovoj državi.
Nedelja 26.06.2016.21:01
Korzikanci su drevni evropski narod koji praktično već milenijumima živi na svom voljenom i dragocenom ostrvu; njihov jezik pripada italsko-dalmatinskoj grupi romanskih jezika. Postoje jake političke partije koje zagovaraju otcepljenje, a tokom “olovnih sedamdesetih godina” u Italiji, kada se levica i desnica nasilno sukobljavala diljem ove države, korzikanski nacionalisti su se organizovali u militarističke grupe koje su pribegavale istim metodama uperenim protivu francuskih vlasti, što na samom ostrvu što na kontinentu. Atentati i bombaški napadi na prefekture, zatvore, poreske kancelarije i kasarne bili su stalna pojava, kao i uvođenje neslužbenog revolucionarnog poreza kojim se finansirala borba. Dolazilo je i do uličnih nereda i oružanih sukoba sa žandarmerijom, sa smrtima na obe strane, ali je danas situacija mahom mirna.
Nedelja 26.06.2016.21:01
Jelisejska palata ima manji problem i sa Savojem, gde među uslovno rečeno italijanskom manjinom takođe postoji pokret za osamostaljenje ili barem veću autonomiju, kao i sa Nicom i Alzasom koji traže isto. Daleko veću podršku za sececijom pruža Bretanja, koja se smatra jednom od šest keltskih nacija u Evropi, i koja ima svoj jezik i kulturu i duboke istorijske i etničke razlike od ostatka romanizovane Galije. Postoji mnoštvo političkih organizacija koje traže nezavisnost, a postoje i njihova militantna krila koja su poslednji bombaški napad izvršila 2000. godine u Mekdonaldsu u gradu Kuveru; za sada, traže da se dve bretonske regije spoje u jednu administrativnu jedinicu. Za razliku od svih njih, Normandijski Pokret ne podržava secesiju već decentralizaciju, te smatra da su Normani jedan od naroda od kojih je nastala francuska nacija, te da su posebni u okviru tog šireg identiteta. Njihov uticaj raste iz dana u dan.
Nedelja 26.06.2016.21:02
Oksitanija je ogromni predeo na jugu i jugozapadu Francuske u kome postoji separatistički pokret ali nije dovoljno jak da bi bio ozbiljan igrač u političkom životu; u procesu stvaranja francuske nacije, oksitansi je identitet u najvećom meri bio integrisan u opšti. Oksitanski jezik je najbliži katalonskom, pa je ovo idealan trenutak da konačno pređemo Pirineje i pozabavimo se Španijom, sa kojom vlada u Parizu deli dva problema: Baskiju i Kataloniju. Premda je ovo pitanje koje se pre svega tiče Madrida, ova dva naroda žive i na jugozapadu Francuske.
Nedelja 26.06.2016.21:02
Uzrok ogromnog broja separatizama koji postoje u Španiji leži u samoj genezi ove države. Naime, nekoliko hrišćanskih kraljevstava postojalo je na severu Iberijskog poluostrva paralelno sa islamskim emiratima na jugu, a neki od njih su postali izrazito moćni. Vremenom, izdvojila su se dva, Kastilja i Aragon, koja su se venčanjem kastiljanske kraljice Izabele I i aragonskog kralja Ferdinanda II ujedinila u jedno. Međutim – jer uvek postoji neko međutim – ujedinjenje nije bilo potpuno već se odigralo u formi personalne unije, te su Kastilja i Aragon nastavili da postoje zasebno, sa sopstvenim zakonima i parlamentima, premda su imali iste vladare. Da se sve dodatno zakomplikuje, Kraljevstvo Aragon i Kruna Aragona nisu isto: ovo prvo je bilo deo ovog potonjeg – kroz personalnu i dinastičku uniju na čelu sa aragonskim monarhom – zajedno sa Kneževinom Katalonijom, Kraljevinom Valensijom, Kraljevinom Majorkom i Kneževinom Provansom.
Nedelja 26.06.2016.21:02
Španija kao država nije legalno ni postojala sve do 1707. godine kada je kralj Filip V izdao se-riju dekreta kojima je izvršio centralizaciju zemlje i ukinuo autonomiju država pod Krunom Aragona. Time je efektivno stvorio špansko državljanstvo i nacionalnost, a Aragonci su napokon mogli direktno da trguju sa Novim Svetom (do tada, samo je Kastilja imala tu privilegiju). Nakon rušenja Franka, formirane su regije a neke od njih u svojim statutima sebe smatraju “nacionalnostima” (ustav pravi razliku između toga i nacije, koja je španska). To su Katalonija, Baskija, Aragon, Valensija, Andaluzija i Galicija.
Nedelja 26.06.2016.21:03
Baskija je svakako najpoznatiji secesionistički primer u Španiji, odnedavno i Katalonija, zato što su Baski i njihova militantna grupa ETA bili (a verovatno su i dalje) spremni da se nasilno bore za nezavisnost. Ovaj narod živi u tri regije, u dve države, i smatra se jedinim staroevropskim narodom koji i dalje postoji. ETA, koju su formirali 1959. godine mladi marksisti, već decenijama se nasilno, oružjem i bombama, bori za separaciju od ostatka zemlje. Za sve to vreme, od obnove demokratije u Španiji i rušenja Frankovog režima u kome su se sve kulturne i jezičke razlike terorom gušile, na vlasti u Baskiji su nacionalisti, od kojih mnogi otvoreno zagovaraju nezavisnost. Prema poslednjim istraživanjima, 38 odsto Baska je za svoju državu, 31 odsto protiv, 13 odsto ne bi glasalo, a 19 odsto ne zna. Ipak, još veću autonomiju žele svi.
Nedelja 26.06.2016.21:03
Katalonija. I oni imaju svoj sopstveni jezik, svoju sopstvenu kulturu, etnički identitet, i sve ostale prerogative koji su potrebni da bi imali i nacionalnu državu. Premda ih ima manjim delom i u Francuskoj, njihov glavni separatistički pokret je u Španiji, gde ima široku podršku, te većina podržava otcepljenje i stvaranje Republike Katalonije. Protesti na kojima se poziva na ovo redovno imaju ogromnu posećenost, a septembra 2012. godine na ulicama Barselone obnovu državnosti tražilo je milion ljudi. Septembra prošle godine, 1,6 miliona ljudi napravilo je živi lanac duž antičkog Via Augusta, tražeći referendum. Katalonci su na poslednjim regionalnim izborima masovno glasali za pro-independističke partije, koje su formirale i vladu; još 2006. godine katalonski je parlament u novom Statutu o Autonomiji proglasio svoj narod nacijom, što je potvrđeno od strane 74 odsto stanovništva na referendumu. Španski Ustavni sud je oborio više odredbi ovog Statuta, zbog čega je 2010. godine milion i po ljudi izašlo na ulice. Nedavno je španski parlament odbacio plan o referendumu. Zanimljivo je napomenuti i to da stranke na obe strane političkog spektra zastupaju ovu ideju.
Nedelja 26.06.2016.21:04
Slabiji separatizam postoji i u Valensiji koja ima snažne etničke, kulturne i istorijske veze sa Katalonijom i gde se govori katalonskim. Valensijska Levica u ovoj regiji traži ne samo otcepljenje od Španije već i slobodnu konfederaciju sa Katalonijom i Balearskim ostrvima. Međutim, ona nema uspeha na izborima. Slično je i u Andaluziji, na samom jugu Španije, gde se za secesiju zalaže Andaluzijska Partija. Andalužani su priznati kao genetski, jezički i kulturno posebna grupa, ali je pokret za otcepljenje jako slab. Neznatni separatizmi postoje i u Aragonu (gde se više traži priznanje posebnosti i šira autonomija), Kastilji i Leonu, Galiciji (koji imaju svoj poseban jezik, kulturu i identitet), Asturiji, Kanarskim i Balearskim ostrvima (u ovim potonjim postoje izvesna simpatija prema katalonskom pokretu) i Kantabriji. Isti je slučaj i sa Azorskim ostrvima koja pripadaju Portugaliji, gde postoji jedna manja partija koja traži otcepljenje.
Nedelja 26.06.2016.21:04
Napokon, stižemo do Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske; i ovde je neophodno prvo shvatiti istorijsku pozadinu nastanka ove zemlje, da bi se shvatilo i šta se tu zapravo dešava. Englezi su prvo osvojili Vels, Kornvol i Irsku, gde žive keltski narodi. U 17. veku, nakon što je kraljica Elizabeta I umrla bez potomstva, škotski kralj je seo na engleski presto; nekih stotinak godina kasnije, 1707, došlo je do Unije između Engleske i Škotske te je nastalo Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije. Manje od sto godina kasnije, Kraljevina Irska (na čijem je čelu sve vreme britanski monarh) postaje deo ove države koja počinje da se zove Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Irske. Nakon što su Irci stekli nezavisnost na jugu svog ostrva, država dobija današnje ime.
Nedelja 26.06.2016.21:04
Severna Irska ima većinsko protestantsko stanovništvo, i želi uniju sa ostatkom zemlje, dok manjinsko katoličko irsko traži otcepljenje, ili u formi nezavisnosti (država bi se zvala Alster) ili traže ujedinjenje sa Republikom Irskom. Političke partije koje traže ovo potonje su pre svega Šin Fejn i njihovo militantno krilo IRA (Irska Republikanska Armija). Od kako je laburistička vlada dala autonomiju ovoj regiji, kao i ostalima, Alster je u najvećoj meri pacifikovan; od pedesetih godina pa sve do kraja devedesetih, Severna je Irska bila prava ratna zona, a segregacija postoji i danas, pa se katolici i protestanti ne podnose i uglavnom ne mešaju.
Nedelja 26.06.2016.21:05
Škotska ima status posebne zemlje unutar zemlje od samog početka; Škoti imaju svoje zakone, svoja pravila, svoj jezik (koji istina malo ljudi govori), a od devedesetih i svoju vladu koju je posle poslednjih regionalnih izbora sama formirala Škotska Nacionalna Partija; oni su odmah pokrenuli pitanje referenduma koji će se održati septembra ove godine. Nezavisnost trenutno podržava oko 40 odsto Škota, koji su pored Bretonaca u Francuskoj, Iraca, Velšana, Kornvolaca i Ostrva Man, jedna od šest keltskih nacija u Evropi. Važno je napomenuti i to da škotski parlament koji je doneo odluku o ujedinjenju sa Engleskom nije imao podršku naroda, te da su građanski nemiri tresli Edinburg i Glazgov nakon ove odluke od pre tri veka. Njihova je skupština tada primila brojna protestna pisma u kojima ih se poziva da glasaju protiv, a nijedno koje ih poziva da glasaju za. Škoti sada imaju priliku da demokratkim putem kažu “DA” rešenju koje je obrnuto od ondašnjeg.
Nedelja 26.06.2016.21:05
Velšani, kao i svi ostali, imaju svoj jezik, kulturu, identitet, pa čak i teritoriju: jedino što nemaju je svoja država, koja je deo Engleske već skoro hiljadu godina. Ideja o nezavisnosti je posejana još u 19. veku, a danas je podržava oko 20 odsto, što je ogroman broj s obzirom da ne postoji još uvek kampanja koja ide u ovom pravcu. Jedno istraživanje sprovedeno mahom na severu Velsa gde je independistički pokret najjači došlo je do brojke od 52 odsto. Kako će se kretati javno mnenje ako Škoti izaberu obnovu državnosti, niko ne može pouzdano da kaže.
Nedelja 26.06.2016.21:06
Nešto slabiji nacionalizam postoji u Kornvolu, keltskoj naciji koja više traži priznanje o kulturnoj i jezičkoj posebnosti, kao i veću autonomiju, nego što traži nezavisnost; oni takođe smatraju da pravno gledano Kornvol nije deo Engleske već konstitucionalno vojvodstvo koje ima pravo veta na sve odluke Vestminstera, i da nikada nije formalno pripojeno Engleskoj. U Mersiji odnosno Midlendsu postoje dve organizacije koje zagovaraju pravo na samoopredeljenje, bazirajući svoja uverenja na činjenici da su imali svoje kraljevstvo pre nego što ih je danski kralj Kanut inkorporisao u svoju Kraljevinu Englesku. Tu su takođe i Jorkšir, Devon, Veseks i Ostrva Vajt i Man, a svi traže širu autonomiju. Na kraju, nije zgoreg reći da i među samim Englezima postoji pokret za nezavisnu državu ili barem posebnu jedinicu u okviru Britanije; slično Srbiji po ustavu iz 1974. godine, Engleska je jedina sastavna jedinica ove države koja nema svoju regionalnu vlast, već njom vlada administracija u čijem izboru učestvuju i svi ostali.
Nedelja 26.06.2016.21:13
19. mart 2014.....Veneto pokrenuo referendum za otcepljenje od Italije ! Oko pet miliona stanovnika bogate severoistočne pokrajina Italije rešilo je da pokrene pitanje prekida veza sa Rimom. Nezadovoljni što u budžet uplaćuju 20 milijardi više nego što dobijaju. GOTOVO 150 godina pošto je Veneto postao jedna od 20 pokrajina Italije, oko pet miliona stanovnika ove severoistočne oblasti rešilo je da pokrene pitanje prekida veza sa Rimom. Otcepljenjem od Italija Veneto bi da povrati sjaj jedne od svojevremeno najznačajnijih država Evrope, devet vekova nezavisne i tada znatno veće, Mletačke Republike. Istog dana kada su stanovnici Krima glasali o odvajanju od Ukrajine, inspirisani i sličnim pokretima u Škotskoj i Kataloniji, građani Veneta su u nedelju počeli na internetu izjašnjavanje za otcepljenje od Italije. Ovo glasanje bez glasačkih kutija i bez nadzornih odbora, koje traje do subote, ne priznaju vlasti u Rimu, ni pokrajinski lideri, ali aktivisti su uvereni da će najmanje 65 odsto od 3,8 miliona građana sa pravom glasa, da kaže „da“ nezavisnosti.
Nedelja 26.06.2016.21:14
Iako o ovom „virtuelnom referendumu“ izveštavaju tek poneki mediji, u njegovoj osnovi leži nezadovoljstvo jedne od najbogatijih regija Italije bremenom troškova koje nosi na svojim plećima zarad siromašnih suseda na jugu. Zagovornici otcepljenja ističu da postoje velike razlike između onoga što daju u državnu kasu i koliko iz nje dobijaju. Tvrde da se radi o razlici od čak 20 milijardi evra. Populisti „Lige za sever“ vide prestoničku Veneciju, koja privlači oko 60 miliona turista godišnje, kao i još nekolicinu privlačnih gradova Veneta, kao „pumpu“ za novac za ostatak Italije. Smatraju da bi regija koja, kako ističu lideri ove partije, „ima sopstveni identitet, istoriju i kulturu“, mnogo bolje prolazila da je samostalna.
Nedelja 26.06.2016.21:15
Protivnici otcepljenja, međutim, ne misle tako: - Anahrono je misliti o Evropi sastavljenoj od regiona, kada treba težiti Evropi jačih nacija. Mi želimo promene, ali unutar Italije - kaže za britanski „Independent“ Pijetro Picineti, predsednik Komiteta za „ne“ nezavisnosti. Stručnjaci ukazuju da je put ka otcepljenju Veneta posut problemima, i to upravo ekonomskim. Jer, kako primećuje profesor međunarodnog prava Fabricio Marela, Veneto bi, čak i da postane nezavisan, morao da izađe iz Evropske unije, i onda se ponovo kandiduje za članstvo. A to bi, kaže on, predstavljalo katastrofu baš za njegovu ekonomiju.
Nedelja 26.06.2016.21:16
Kad moze Kosovo, Krim, zasto ne bi mogla Venecija, Katalonija, Skotska, Transilvanija, Republika Srpska. Sve je to demokratski. Ljudska prava.
Nedelja 26.06.2016.21:17
PS: ........pocelo je.... :) da se svim drzavama dogodi ono sto se nama dogodilo od 1992 ... sve se vraca sve se placa....... !!!

Komentari na ovom sajtu su odgovornost autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Vesti online.

Svi komentari prolaze moderaciju pre nego što će biti objavljeni na sajtu Vesti online.

Redakcija Vesti online zadržava pravo da komentar ne objavi ili objavi i naknadno izbriše, bez obaveze pojašnjenja autoru komentara za razloge neobjavljivanja ili brisanja.

Komentari koji sadrže govor mržnje ili nasilje, pretnje ili vulgarnosti, koji podstiču diskriminaciju na bilo kojoj osnovi i izražavaju netrpeljivost, koji ne odgovaraju temi vesti na koju se komentariše, neće biti objavljeni.

(Komentar mogu da ostave samo prethodno registrovani korisnici Vesti online)*

VAŠ KOMENTAR (max. 1000 karaktera)