* * *
Colorado Springs, leto 1899. Nikola Tesla (1856 1943) je čuo ritmičko otkucavanje na (svom izumu) radioprijemniku za niske frekvencije. Zapisuje u svoj dnevnik:
"Bio sam stvarno prestrašen; bilo je u tom otkucavanju nečeg mističnog, da ne kažem natprirodnog, a ja sam bio sam u laboratoriji te noći... Premda nisam mogao dešifrovati njihovo značenje, bio sam siguran da ti signali nisu slučajni. U meni raste osećanje da sam prvi čovek koji je čuo signale sa druge planete."
Američki Vrhovni sud je u leto 1943. doneo presudu u korist Tesline tužbe protiv Markonija da je Nikola Tesla stvarni izumitelj radioaparata. Za Teslu je ona dosla nekoliko meseci prekasno. Slična situacija je i sa tosterom, mikrotalasnom pećnicom, kompjuterom, uličnom rasvetom: stvarni pronalazač je Tesla, a ne Edison. On je pronačao rentgenske zrake godinu dana pre Rentgena, ili radar i neonsko svetlo decenijama pre industrijskog "otkrića".
Nikola Tesla je tokom 1930 ih bio konsultant za američku mornaricu kroz NDRC (National Defense Research Committee). Slično kao i njegov rival Thomas Edison. Bio je angažovan na projektu broda koji bi bio elektronski nevidljiv neprijateljskim radarima. Inicijalna faza je započeta u Čikagu 1931. Dve godine kasnije, 1933. projekat je prebačen na Princeton University (Institution for Advanced Studies). Nakon početnog uključivanja u Projekat 1931. Tesla je dve godine bio odsutan. Na zahtev prijatelja (i američkog predsednika) FDR a ponovo se uključuje u Projekat sredinom 1930 ih koji dobija ime "Project Rainbow". Teslini specijalno dizajirani generatori i sistem radio frekvencije trebalo je da izgrade moćno elektromagnetno i radio frekventno polje.
(Za gornjepomenuti Teslin angažman može se naći uporište u vojnim arhivama. Sada sledi priča iz pera Al Bielek a, kontroverzne ličnosti, koji piše o ovom projektu već decenijama.)
"Tesla je postao vrlo zabrinut kada je saznao da će eksperimenti uključiti posadu brodova. Protestovao je govoreći da naučnici ne mogu ni pretpostaviti šta se može desiti sa posadom tokom eksperimenta. Tražio je vise vremena za istraživanja. Ali rečeno mu je da zaboravi na to. Rat je počinjao. Dobio je nalog da počne sa testiranjem. I tako, jednog hladnog martovskog dana 1942. godine, započeo je prvi pravi test. Generatori su uključeni na vojnom brodu. Pokušaj dostizanja nevidljivosti. I ništa se nije desilo. Test je predstavljao promašaj. To je dalo Tesli izgovor da napusti "Projekat Duga". Deset meseci kasnije, nađen je mrtav u svojoj hotelskoj sobi u New York u."
(Priča zvuči uzbudljivo, ali mislim da nije istinita. Naime, nakon Teslinog početnog angazmana, malo je verovatno da je bio uključen u Projekat tokom ratnih godina. Prvo, zbog poodmaklog životnog doba. Drugo, njegovo zdravlje je bilo vrlo narušeno nakon automobilske nesreće sredinom 1930 ih. Treće, nije podnosio društvo zbog bojazni od virusa i bakterija. Četvrto, insistirao je daš novčanu pomoć Marku Twainu koji je godinama već bio mrtav... Teslu mogu lakše zamisliti kao Rada Šerbedžiju u zadnjoj epizodi istoimene se-rije u kojoj sedi na klupi u njojorškom parku i hrani golubove. Ali, nije isključeno da je samo posetio laboratorije 1942. o čemu postoji nekoliko nezavisnih svedočanstava.)