- U realnosti, „evropski put“ za Srbiju donosi novo zaduživanje, siromaštvo, nezaposlenost i urušavanje poljoprivrede. Osim toga, bio bi urušen i pravni sistem. - kaže nam dr Dejan Mirović, koji je doktorirao na primeni prava EU u Srbiji na beogradskom Pravnom fakultetu.
On naglašava da bi naša zemlja u slučaju ulaska u EU, pre svega, izgubila ugovor o spoljnoj trgovini sa Rusijom, a Srbija je jedina država zapadno od Karpata koja ima takav ugovor.
- EU je jedna carinska unija, a neka država ne može biti istovremeno u dve carinske unije, pa bismo morali odustati od sporazuma sa Rusima. Prva posledica bi bila povećanje spoljnotrgovinskog deficita - pojašnjava Mirović.
Zatim, primena SSP dovodi do pada prihoda od carina, što utiče na povećanje budžetskog deficita.
- Osim toga, primena evra kao zvanične valute bila bi katastrofalna, jer to ne pogoduje malim državama kao što su Srbija ili Grčka. Evro kao zvanična valuta dobar je za velike izvoznike poput Nemačke, ali nije pogodan za velike uvoznike, male države - kaže Mirović.
- Spoljni dug bi narastao nekoliko puta, a kamate bi bile među najvećim u Evropi. Sve to bi dovelo do povećanja siromaštava, ali izvesno i do socijalnih nereda u kojima se, kao što je to slučaj u Bugarskoj, ljudi spaljuju zbog siromaštva.
S druge strane, Miodrag Zec, profesor ekonomije na Filozofskom fakultetu, ima drugačiji pogled. On kaže da su te države mislile da će dobiti pare i uvećavati potrošnju, a da će proizvodnja ostati ista.
- Evropa je to podržavala u prvoj fazi pridruživanja, ali sada je rekla - uzmite malo i radite. A onda se pokazalo da je sistem razoren. Pravila koja nameće EU su teška, ali dobra - uveren je Zec.
On naglašava da bi ulazak naše zemlju u Uniju doneo određene proizvodne standarde, kao i socijalno-političke stndarde koji su dobri.
- Ali ako neko misli da ćemo ulaskom u EU moći manje da radimo, a bolje da živimo, to je iluzija. Tu priču šire političari. Ulazak u Uniju znači da si izložen jačoj i civilizovanoj konkurenciji - kaže naš sagovornik.