А да ли можда због овога одлазе: ''Masovno napuštanje južne srpske pokrajine, ustalasalo je javnost, a teorije koje objašnjavaju odlazak Albanaca, ne prestaju da niču.
Brojke Nacionalnog instituta za javno zdravlje Kosova i Metohije pokazuju rast broja obolelih od karcinoma u 2014. godini za gotovo 50 odsto, piše danas "Koha ditore". Dok je 2013. godine bilo 1.483 novih registrovanih slučajeva karcinoma, samo u prvom polugodištu prošle godine registrovano je 1.170 slučajeva.
Ove brojke objavio je nacionalni koordinator za borbu protiv karcinoma na KiM Elvis Ahmeti, povodom obeležavanja Svetskog dana borbe protiv raka. Prema njegovim rečima, karcinom dojke, grlića matеerice, želudca i debelog creva su među najrasprostranjenijima.
"Podaci Nacionalnog instituta za 2013. govore o 1.483 nova slučaja, ali prvo polugodište prošle godine beleži alarmantan rast, jer samo u prvih šest meseci prošle godine imamo 1.170 novih slučajeva", rekao je Ahmeti.
Prema rečima direktora Kancelarije SZO u Prištini Skendera Sulje, prognoze vezane za statističke podatke o karcinomu nisu dobre ni na globalnom planu.
Posledica NATO agresije na SRJ
U izveštaju šefa misije UN za prostorni program Bakari Kante piše da je NATO 1999. godine, tokom bombardovanja, bacio na Kosovo i Metohiju blizu deset tona osiromašenog uranijuma. Izveštaj nikada zvanično nije otkriven, ali su delovi dospeli u javnost zahvaljujući nezavisnom američkom novinaru Robertu Parsonu.
Izveštaj ide još dalje objašnjavajući da se bombardovanje NATO snaga desilo u vremenu setve, a osiromašeni uranijum je uticao na kvalitet vazduha, zemlje i vode, što je rezultovalo posledicama u lancu ishrane. Kao posledica toga buduće generacije su izložene povećanju broja obolelih od raka, leukemije, abortusa, deformacija novorodjenih beba''.