Kolaboracija č,e,t,nika sa snagama Osovine je tokom drugog svjetskog rata u Jugoslaviji poprimala razne forme, od nenapadanja do direktne vojne podređenosti.
Jugoslovenska vojska u otadžbini je predstavljala raznorodnu formaciju sastavljenu od raznih č,e,t,ničkih grupa. Č,e,tnici u Srbiji su isprva sa partizanima učestvovali u ustanku protiv okupatora 1941, ali nakon sloma ustanka kreću u taktiziranja sa Nemcima, a okreću se borbi protiv unutrašnjih neprijatelja - partizana i drugih etničkih grupa. U Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (Dalmaciji, Lici, Hercegovini i delu Bosne) č,e,t,ničke jedinice od početka organizuju Italijani kao jedinice Antikomunističke dobrovoljačke milicije.[2] Proklamativno su ove jedinice bile pod Vrhovnom komandom Draže Mihailovića, ali efektivno podređene italijanskoj vojnoj komandi.
Mihailovićeve č,e,t,nike je podržavala jugoslovenska vlada u izbeglištvu, podržana od Saveznika, te su č,e,tnici formalno postali deo savezničke koalicije, očekujući preuzimanje vlasti u trenutku savezničke pobede nad Nemačkom. U međuvremenu, otpor Osovini veoma je opao, a mnogi delovi JVuO su se borili zajedno sa osovinskim snagama protiv rivalske Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije. Nakon niza upozorenja tokom 1943, Saveznici su u decembru 1943. doneli odluku o raskidu saradnje.[3][4][5][6][7] Izbeglička vlada u kojoj je Mihailović bio ministar vojni raspuštena je u maju 1944, u avgustu je kralj Petar ukinuo njegov štab, a u septembru pozvao sve pripadnike Jugoslovenske vojske u otadžbini da se priključe Narodnooslobodilačkoj vojsci Jugoslavije.
Vikizvornik
Vikizvornik ima originalan tekst povezan sa ovim člankom:
Instrukcija D. Mihailovića Pavlu Đurišiću od 20.12.1941.
Vikizvornik
Vikizvornik ima originalan tekst povezan sa ovim člankom:
Radiogramsko naređenje D. Mihailovića svim komandantima od 7.11.1943.
Mihailović otkazuje poslušnost jugoslovenskom kralju, a tokom savezničke bitke bitke za Srbiju 1944. se bori na strani Wehrmachta. Č,e,tničko zbližavanje sa Nemcima kulminiralo je zajedničkim povlačenjem sa nemačkim snagama na teritorij Trećeg Rajha 1944-1945.
Obzirom na formacijsku potčinjenost italijanskim ,f,a,š,ističkim snagama, faktički je netačno nazvati č,e,t,nike antif,a,šis,tičkim pokretom.