Veliki pritisak vlasti na verske zajednice
Predstavnici tradicionalnih crkava i verskih zajednica u Srbiji izdali su danas zajedničko saopštenje u kojem izražavaju "svoju duboku zajedničku zabrinutost zbog nedozvoljenog uticaja izvršne vlasti na Ustavni sud Srbije u postupku za ocenjivanje ustavnosti Zakona o vraćanju (restituciji) imovine Crkvama i verskim zajednicama".
U saopštenju se navodi da pojedini visoki državni funkcioneri vrše pritisak na Ustavni sud upućivanjem javnih poruka u medijima koje uvijeno, ali providno daju do znanja sudijama tog suda da ovaj zakon nije ni trebalo doneti.
Pored toga, kaže se, prisutni su i drugi nedozvoljeni posredni uticaji izvršne vlasti na rad ovog suda u postupku restitucije, kao i na primenu zakona o restituciji.
"Najočitiji primer takvog uticaja predstavlja činjenica da Vlada Srbije, uoči donošenja odluke Ustavnog suda u ovom postupku, izbegava da imenuje novog direktora državne Direkcije za restituciju, nakon što je istekao mandat dosadašnjem direktoru'', navodi se u saopštenju.
Time se, navodi se u saopštenju, blokira sprovođenje važećeg Zakona o vraćanju
Ujedinjeni pravoslavci, katolici i muslimani
Saopštenje su potpisali episkop bački Irinej, iz Srpske pravoslavne crkve, nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar, iz Rimokatoličke crkve, biskup Samuel Vrbovski, iz Slovačke Evangeličke crkve, biskup Ištvan Čete-Semeši, iz Reformatske hrišćanske crkve, biskup Arpad Dolinski, iz Evangeličke hrišćanske crkve, Reis-ul-ulema Adem Zilkić, iz Islamske zajednice Srbije, kao i Aleksandar Nećak iz Jevrejske zajednice Srbije. |
imovine crkvama i verskim zajednicama i upućuje jasna poruka Ustavnom sudu kakvu odluku treba sudije tog suda da donesu.
U saopštenju se kaže da se "ovakav nedozvoljeni uticaj izvršne vlasti već odražava na rad Ustavnog suda u ovom postupku" koji, navodi se, već mesec dana, ne dozvoljava svim ovim crkvama i verskim zajednicama čak ni da se upoznaju sa sadržajem inicijative za ocenu ustavnosti ovog Zakona, ni posle više molbi.
''Mi, za sada, ne možemo smatrati da je ovaj sud obezbedio pravičnost u tekućem sudskom postupku kada nam ne dozvoljava da u njemu učestvujemo, na način propisan zakonom o tom sudu, niti nam dozvoljava da bar vidimo taj predmet'', stoji u tekstu za medije.
U saopštenju se kaže da imovina koja je predmet vraćanja trebalo bi da obezbedi samu misiju crkava i verskih zajednica u društvu, takođe da je namenjena i ostvarivanju humanih, socijalnih i prosvetnih ciljeva kako za same vernike tako i za sve druge građane.