Četvrtak 25. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
4
Subota 21.07.2012.
12:12 >> 12:49h
N. S. Preradović - Vesti A

Srbiji preti glad

Života Jovanović sa Instituta za kukuruz u Zemun polju priznaje da će ovogodišnja suša prepoloviti prinose na njivama zasejanim ovom kulturom.

Rod kukuruza prepolovljen: Života Jovanović

Suša je ove godine žestoko pogodila Srbiju, prepolovila prinose na njivama i nanela štetu od oko 2,1 milijarde dolara. Ovu poraznu činjenicu je obelodanio Vojislav Stanković, poljoprivredni stručnjak Privredne komore Srbije.

Zemlja plodnih oranica, uz sve nevolje, sada strahuje da li će imati dovoljno hrane, a stručnjaci preporučuju da, kako znamo i umemo, spas tražimo u prošlogodišnjim zalihama. Da nevolja bude veća, proizvođači najavljuju i pre početka jeseni znatno veće cene brašna, ulja, šećera, mleka, ali i mesa.


Na lageru Srbija trenutno ima oko 100.000 tona šećera, 60.000 tona ulja, 300.000 tona pšenice. Da li će to biti dovoljno ostaje da se vidi, ali je žalosno da žitelji zemlje koja se nekad ponosila dobrim rodom i prepunim ambarima troše poslednje rezerve da bi preživeli.


U Vojvodini, najvećoj srpskoj žitnici, poljoprivrednici stanje ocenjuju kao katastrofalno, a Bojan Pajtić, predsednik vojvođanske vlade najavljuje mogućnost proglašenja suše kao elementarne nepogode. Najviše je stradao kukuruz, a meteorolozi poručuju da ekstremna suša i toplotni talasi i dalje prete Srbiji. Može se očekivati značajnije smanjenje prinosa ekonomski najznačajnijih kultura - kukuruza, soje, šećerne repe, i to za najmanje 30 do 50 odsto, kao u vreme suše 2000. godine.

Foto ilustracija


Štete u poljoprivredi 2000. godine iznosile su 700 miliona dolara, a 2003. godine skoro milijardu. Poljoprivredni stručnjak Zaharije Trnavčević tvrdi da je pet suša u poslednjih deset godina Srbiji odnelo čitavih deset milijardi dolara.


- Imamo Dunav i Savu, ali džaba kad ih ne koristimo. Sva voda ode u Crno more, umesto da navodnjavamo naše njive i oranice. Imali bismo dve setve u toku godine, a u povrtlarskim kulturama čak tri roda godišnje - smatra Trnavčević.
Hrana je svuda u svetu već odavno strateški proizvod, a cene će samo rasti. Nažalost, to u Srbiji niko ne shvata, pa se zato ni ne ulaže u poljoprivredu.


- Poljoprivreda u budžetu Srbije učestvuje sa samo 2,5 odsto što je nedopustivo. Ukoliko država zadrži ovako negativan stav prema poljoprivredi, onda ne treba da očekuje devize od izvoza poljoprivrednih proizvoda - navodi naš sagovornik.
Trnavčević tvrdi da nikada nijedan Institut u Srbiji nije dobio zahtev da istraži koliko je novca Srbija izgubila od suše, jer nadležni nisu spremni da se suoče sa visinom gubitaka.

Reke teku, oranice žedne: Zaharije Trnavčević
 


- Jadno je to što nam preostaje da kao najprimitivnija plemena gledamo u nebo i zavisimo od dobre letnje kiše - kaže Trnavčević.


Profesor Miladin Ševarlić kaže da je potrebno da se izgradi primarna kanalska mreža i očiste postojeći kanali i sekundarna koja bi vodila do velikih gazdinstava. A za porodična gazdinstva rešenje bi bili mini-sistemi za navodnjavanje sa bunarima.

Poljoprivredni ekspert Milan Prostran tvrdi da je problem u tome što 20 godina niko nije ulagao u navodnjavanje:


- Postojeći sistemi za navodnjavanje su propadali tokom devedesetih, kada je zemlja vraćana seljacima, a oni nisu bili zainteresovani za navodnjavanje, a zatim i tokom tranzicije zbog velikog broja neuspešnih privatizacija u poljoprivredi. Uz to, od 2000. godine statistika je prestala da vodi evidenciju o ovim sistemima, tako da danas niko ne zna koliko tačno ima površina koje se navodnjavaju. Na začelju smo u Evropi, jer nismo ni pratili najave promena klime, a ulazimo u zonu mediteranske klime sa čestim sušama - kaže Prostran.


On navodi da su po navodnjavanju ispred Srbije čak i zemlje poput Makedonije, Grčke i Turske, dok je Albanija po tome uvek bila ispred nas.


Navodnjava se samo četiri odsto njiva


Dve milijarde dolara koje je obrala suša bile su dovoljne da Srbija poveća površine pod navodnjavanjem na dva miliona hektara, što je polovina ukupnog obradivog zemljišta Srbije. Trenutno se navodnjava samo 200.000 hektara (najviše u Vojvodini), što je ispod pet odsto od ukupno 4,2 miliona hektara. Taj procenat u Evropi i svetu daleko je veći.

 

 


Najviše stradao kukuruz


Vojvođanski sekretar za poljoprivredu Goran Ješić kaže da šteta koju su suša i visoke temperature nanele usevima kukuruza u Pokrajini iznosi oko 70 odsto. Ješić je na konferenciji za novinare u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo rekao da će, prema trenutnim procenama, prinosi kukuruza u Sremu biti oko četiri tone po hektaru, dok je situacija u Banatu i Bačkoj mnogo teža i prinosi će iznositi oko dve tone po hektaru.

Nedelja 22.07.2012. 07:31
Ето, то су резултати досманлијске власти у пољопривреди, некадашњој главној компаративној предности Србије у извозу. Одавно траје незаконити увоз и промет генетски модификованих организама и производа, а припремљена је измена закона којом се поништава ранија забрана, која није ни спровођена. Око Барајева је постављен ХАРП систем који прима налоге са Аљаске и ова катастрофална суша је последица дејства тог система. ЕУ ССП је такође моћно средство за убијање србске пољопривреде. Још 2003. г. империја зла је утврдила осноцне циљеве према Србији, према којима СРбија мора увозити и основне пољопривредне и прехрамбене производе! Из овог лудила и безнађа можемо изаћи само напуштањем еврофанатизма..
Nedelja 22.07.2012. 01:47
Сада ћете да видите како ће кренути ови одлазећи с власти, мада и ови долазећи на власт да промовишу увоз ГМО! А и закон ће да измене ради "сигурнијих приноса уколико суше се преселе и на следеће године"... Србија изумире лагано и болно!
Ponedeljak 23.07.2012. 11:16
Imamo resenje na vidiku u vidu genetski modifikovanog rastinja koje je toliko savrseno da nece ni biti potrebe za navodnjavanjem. Eto, jos razloga da se prihvati nova tehnologija koja ce "spasiti" svet a narocito siromasne.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
  • 2024 © - vesti online